Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olenko sairas, koska vain humalassa tunnen itseni vapaaksi?

Vierailija
02.08.2019 |

Selvinpäin pelkään kaikkea. Jopa selvin päin nukkuessani näen kauhukuvia väkivallasta, vaikka en katso väkivaltaisia ohjelmia tai lue väkivaltaisia kirjoja.

Aina ahdistaa, paitsi humalassa.

Esimerkiksi markkinatalouden aiheuttama ympäristötuho ahdistaa. Kun menen töihin, tunnen tekeväni väärin, koska työni tarkoitus on kasvattaa tuotteiden myyntiä.

Olenko sairas? Voinko mennä lääkäriin ja kertoa, että minua ahdistaa tehdä työtä, koska se tuhoaa ympäristöä?

Olen ruvennut juomaan ympäristötuhoahdistuksen vuoksi todella paljon. Ahdistus on jokapäiväistä, ympäristötuho aiheuttaa surua, aivan kuin joku olisi kuollut, mutta suru ei mene koskaan pois vaan ympäristötuho toistaa surun joka päivä.

Miten lääkärit suhtautuvat, jos kerron tällaisen asian? Onko tällaisen kertominen noloa?

Itsetuhoisuuttakin ilmenee, koska suru tuhosta on vain niin suurta. Kun lääkitsen surua juomisella, ahdistus syvenee. Jonkinlaista masennustakin ilmenee.

Voiko lääkäri antaa sairausloman ympäristöahdistuksen vuoksi?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
02.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Denso

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän kuusi