Juhannus Stadissa, mikä ihana rauha
Uimastadikallakin on tänään varmasti tilaa kun eläkeläiset mökkeilee.
Kommentit (5)
Tämä maalaistaustainen oli eilen torilla ja siellä olivat lähes kaikki muutkin. Mutta ihanaa oli. Nyt on ihanaa, kun ulkoa tulee viileämpää ilmaa, koti on jäähtynyt jo 23 asteeseen. Ja pihassa on ihanan hiljaista, kun lapsiperheet ovat jossain. Lähden kohta metsäkävelylle. Kyllä kelpaa kaupunkijuhannus, ihanaa on, ihanaa.
Olen aikoinani ollut monta juhannusta vartiointialalla töissä pk-seudulla. Aivan käsittämättömän rauhallista oli kyllä.
Eilen Kauppatorilla ja Suomenlinnassa oli paljon porukkaa, keskustassakin kohtalaisesti. Muuten on kyllä taivaallinen rauha.
Ennen oltiin aina lasten kanssa jussina lintsillä, ihanan rauhallista eikä jonoja. Viime vuosina tosin moni muukin on huomannut sen, mutta edelleen rauhallisempaa kuin muulloin. Nyt nautitaan grillailusta omalla pihalla, kun naapurit kaikki poissa.
Maalaistaustaiset lähtivät maalle.