Millaisia kirjoja luette uskovat?
Olen aina ollut kova lukemaan ja olisin valmis monien vaiheiden jälkeen tulemaan uskoon. Kuulostaa ehkä typerältä, mutta ahdistaa ajatus, että joutuisin luopumaan rakkaimmasta harrastuksestani, lukemisesta. Eräs uskova ystäväni lukee vain uskonnollista kirjallisuutta, koska ei halua lukea tavallisia kirjoja kun se on liian maailmallista...Kiinnostaisi siis kuulla, millaista kirjallisuutta av:n uskovat lukevat, onko lajityypillä väliä ja vältetäänkö ns. maallista kirjallisuutta vai luetteko myös ns. tavallisten kirjailijoiden romaaneja?
Kommentit (5)
Valveilla. Se on kristinuskon filosofinen puolustus.
Kirjoittaja oli muistaakseni teologian ja filosofian tohtori.
Siinä on selitys lähes kaikkiin epäuskon tuomiin kysymyksiin
Itse luen oman tieteenalani kirjallisuutta, romaaneja, runoutta jne. Hengellistäkin.
Ei Jeesus ole mun lukemisistani kysellyt. Aika paljon menee ihan jotain Clive Cussler-Lincoln & Childs - Neil Gaiman-osastoa.
Sitten tietysti Sormusten Herraa muutaman vuoden välein.
Kyllä Pyhä Henki osoittaa jos joku on sellaista lukemista joka ei ole juuri sinulle hyväksi. Eli älä kuvittele että lukemisellasi tai lukematta jättämiselläsi olisit jotenkin enemmän kelvollinen Jeesukselle.
Jeesus ottaa vastaan törkeitä syntisiä 24/7/365, antaa kaiken anteeksi ja auttaa uuteen alkuun ilman yhtään omaa ponnistustasi. Sellainen on Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin (sis. juuri sinun omat syntisi).
Uskoontulo ei tarkoita sitä, että luovutaan omasta identiteetistä ja aletaan harmaaksi hiirulaiseksi. Itse olen nyt enemmän oma itseni kuin ennen uskoontuloa. Tottakai siis saat pitää kiinni lukuharrastuksestasi. :)
Mä en kyllä enää usko mihinkän sillä näiin ep
toivoisen ihmisen olisi tullut kuola jo aajat sitten mutta ei mitenkäään.