Tuleeko eron jälkeen aina joku "romahdus"?
Kun en ole juurikaan katunut tai murehtinut eroa vaan ollut helpottunut, mutta lähipiiri pelottelee että voi vaikka vuosi jälkikäteen vasta tulla se iso romahdus.
Ja melkein pitää esittää kuinka surullinen asiasta on, vaikka oikeasti voin todella hyvin kun pääsin siitä kaikesta kurjuudesta eroon.
Kommentit (8)
Ei todellakaan välttämättä tule. Älä ihmeessä näyttele surullisempaa kuin olet. Ero vaikuttaa olleen kertomasi perusteella aivan oikea ratkaisu.
Ei tule. Jos on todella paska puoliso ja perhehelvetti niin sehän on vain helpotus ja vapautus. Kiittää Jumalaa joka päivä että pääsi eroon. Uusi elämä.
Muut aina tietää paremmin. Paskat nakkaat.
Mutta miksi yhä eronkin jälkeen esität jotain muuta mitä olet? Eikö olisi jo aika myöntää totuus läheisillekin.
Kulissit?
Ei siihen mitään vakioreaktiota ole. Jos suhde on jo pitkään tuntunut elämää rajoittavalta, niin toki silloin todennäköisesti kokee juuri noin: kuin olisi vapaa tekemään mitä vain ja alkaa nähdä enemmän mahdollisuuksia elämässä. Silloin ero on tullut hyvään saumaan. Jos tunteita vielä oli, niin voihan jossain vaiheessa tulla "romahduskin", mutta jos sinusta tuntuu nyt hyvältä ja oikealta, niin tuskin tulee. Ei ainakaan ole syytä odotella ja pelätä sitä. Nauti elämästä.
Sinun ei tarvitse mitään surua esittää, jos et niin tunne. Reaktiosi on sinun ja ihan yhtä oikea kuin mikä tahansa muukin reaktio eroon. Huolehtijoille voit sanoa, että tunnet olosi hyväksi - eivätköhän usko, kun näkevät omin silmin.
Erosta selviää runsailla määrillä päihteitä. Unilääkkeet on hyvä lisä.
Vierailija kirjoitti:
Ei tule. Erosta yli 20 v.
Voi se vielä tulla!😁
No en voisi kuvitella itsekään mitään romahdusta, kun siitä paskasta pääsi. Olen onnellisempi kuin koskaan. Eroa työstin niinä paskoina vuosina. Eron hetkellä kaikki suru ja murhe oli takana.