Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Töihin vaatekauppaan

Vierailija
01.04.2019 |

Haluaisin päästä töihin vaatekauppaan ja nyt mietin, millaisia asioita kannattaisi muistaa painottaa hakemuksessa ja haastattelussa jos sellaiseen pääsen. Olen luonteeltani asiakaspalveluun sopiva, minulla on myös hieman aikaisempaa kokemusta myyntityöstä ja asiakaspalvelusta. Onko täällä paikalla vaatekaupan myyjiä? Millaisia ihmisiä valikoidaan kyseiseen työhön? Onko totta, että vaatekaupassa työskennellessä vaatteiden täytyy olla kyseisen kaupan valikoimaa? Millaista vaatekaupassa on olla töissä? Arvostaisin jos kertoisitte kokemuksianne, millaisia tahansa!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
01.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varaudu siihen, että sinulta vaaditaan joustavuutta ja työajat saattavat olla hyvinkin hankalia. Työtaakka on repivää, koska uutta tavaraa tulee lisää koko ajan, myyntitilan asetelmaa muutetaan jatkuvasti, tarjoukset saattavat muuttua päivittäin ja töitä teetetään mahdollisimman pienellä henkilökunnalla. Jatkuvasti pitää olla suorittamassa ja ns. "pulssilla", ettei mikään asia jää huomioimatta. Myös myyntiä on tietysti tultava ja sen on oltava jatkuvassa nousussa, muuten tulee sanomista.

Oman kokemukseni mukaan tällainen työ sopii henkilöille, jotka osaavat olla oma-aloitteisia, ripeitä, energisiä ja omaavat nopean oivaltamiskyvyn. Ns. "pelisilmä" kehittyy tekemisen myötä. Myös ulospäinsuuntautunut myyntihenkisyys ja asiakaspalvelun taidot ovat aina plussaa. Täytyy opetella/ tuntea ja tietää kaikki myynnissä olevat tuotteet. Mitä enemmän tiedät, sen paremmin olet valmistautunut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän kahdeksan