Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun lapsen koulu on keskustassa niin saako lapsi mennä koulun jälkeen omin päin koululle, hengailla kavereiden kanssa keskustassa yms?

Vierailija
26.03.2019 |

Lapsen tuleva koulu saattaa olla keskustassa ja mietin, voiko ala asteikäinen, 3 luokkalainen, liikkua vapaa ajalla koulunpihalle olemaan kavereiden kanssa ja muutenkin olla keskustassa itsekseen aikaa viettämässä melkein päivittäin.

Itse en tykkää ajatuksesta että sen ikäinen on keskustassa itsekseen tai kavereidenkaan kanssa aikaa viettämässä (muuten ehdottomasti siis kaverit ok) enkä tykkää että koti on vajaan 2 km päässä keskustasta jos se tarkoittaa että lapset sitten siellä viettää aikaansa.

Minkä ikäiselle sallitte tuollaisen? Onko ok rajata että vapaa ajalla lapsen ajanvietto tapahtuu muualla kun keskustassa?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku pikkukaupunki? Mun lapset käyneet Helsingin keskustassa koulunsa, eikä alakoululaisilla ole mitään kiinnostusta siellä notkua.

Vierailija
2/5 |
26.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäs sun 3lk tekisi siellä keskustassa? Ei tuon ikäinen halua vielä ”notkua”. Kaverin luokse luultavasti haluaa mennä ja se on ihan ok.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mitäs sun 3lk tekisi siellä keskustassa? Ei tuon ikäinen halua vielä ”notkua”. Kaverin luokse luultavasti haluaa mennä ja se on ihan ok.

Siellä keskustassa on se koulu, leikkipuistot, kirjasto, pelikentät... Eikös lapset yleensä halua viettää aikaansa noissa paikoissa kavereidensa kanssa? Siksi mietinkin että olisiko parempi että koulu olisi vähän "syrjemmässä" ja keskusta kauempana kun en halua että keskusta on se kodin läheisin paikka missä kyseisiä asioita voi tehdä... Enkä halua että lapsi sen kummemmin viettää aikaansa keskustassa ominpäin kuin että kävelee kouluun ja kotiin.

Onko pienemmissä kaupungeissa normaalia että tuon ikäiset liikkuu keskustassakin vapaammin? Ei tämä meidän kaupunki mikään pieni kylä ole muttei isoinkaan mahdollinen kaupunki.

Vierailija
4/5 |
26.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jos siellä keskustassa on oikeasti aktiviteetteja jotka mainitsit (kirjasto, pallopelikenttä jne.) ja lapsen kaverit viettää siellä aikaansa, miksi se lapsi ei saisi olla siellä kavereidensa kanssa?

Vierailija
5/5 |
26.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksei lapsi saisi mennä kaverien kanssa kirjaatoon tai ulkoilla???

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme kahdeksan