Joka kouluun palkattava oma koulupoliisi
Kun kerran opettajilla ei ole oikeutta koskea oppilaisiin fyysisesti (esim. poistaa heitä luokasta/ruokalasta työntämällä tai kädestä kiinni pitämällä), niin olisi hyvä, että joka koulussa olisi kokoaikaisesti töissä virka-asuinen poliisi. Sama poliisi voisi sitten puuttua myös näpistyksiin, koulukiusaamiseen, muuten vaan häiriköiviin oppilaisiin, tutkia oppilaiden kassit epäiltäessä jonkin kielletyn esineen/aineen hallussapitoa ja valvoa mopopoikien ajonopeuksia ja mopojen kuntoa ja kypärän käyttöä yms. Tekemistä varmasti riittäisi. Kun poliisi olisi koulussa töissä, hänet saisi paikalle nopeasti aina tarvittaessa ja jos työt olisi vähissä, niin koulupoliisi voisi toimia vaikka nettipoliisina koulusta käsin.
Vai mitä mieltä olette?
Kommentit (6)
Joo poliisivaltio Suomesta, täällä kun ei nuoria muutenkaan ahdista ollenkaan.
Mitä ihmeen kurifanaatikkoja täällä kirjoittaa??
Joka kouluun pitäisi palkata äiti ja isä.
Totaa, poliiseja vähennetään muutenkin, niin ei varmaan riitä resursseja joihinkin koulupoliiseihin. Ongelma on aika pieni suhteessa yhteiskunnan kriminalisoitumiseen.
Jos osalle opettajista puettaisiin "järjestyksenvalvoja" liivit päälle, niin eikö se sitten olisi siinä?
[quote author="Vierailija" time="08.04.2013 klo 20:51"]
Joo poliisivaltio Suomesta, täällä kun ei nuoria muutenkaan ahdista ollenkaan.
Mitä ihmeen kurifanaatikkoja täällä kirjoittaa??
[/quote]
Jaha, se on näköjään jonku mielestä liikaa että pitäisi noudattaa lakeja, saati sitten hyviä tapoja.
Joo. Hommaan soveltuisi parhaiten koulujen entiset kovikset. Heillä on eniten tietoa asiasta. Osaavat hoitaa tilanteet kotiin päin.