Kotisiivous. Mitä järkeä?
Olin ajatellut ottaa kotisiivouksen kerran kuukaudessa säännöllisellä sopimuksella. Kun pohdin/kilpailutin firmoja, niin tajusin, ettei kuviossa oo järkeä. Vaikka se siivooja kävisi 2 krt/kk, niin en kuitenkaan saisi jatkasti siistissä kunnossa olevaa kämppää.
Kommentit (19)
Juu. Been there, en suosittele. Meille suositteli tuttavaperhe, jolla kävi siivooja pari kertaa kuukaudessa. Piti kuitenkin järjestellä paikat siivoojalle valmiiksi, jättää avain paikkaan x ja jätttää perussiivoustarvikkeet valmiiksi. Oli kuin itse olisi siivonnut
Mä delegoin miehelle ja lapsille, toki teen itsekin. Lapset oppii siivoamaan jälkensä ja saa pientä taskurahaa.
Kotisiivous on ihan parasta. Yli 10 vuotta on käynyt jo siivooja.
Kotisiivous on ihana. Aika monesta muusta asiasta olen valmis säästämään, mutta tästä en. Meillä käy kaksi kertaa kuussa siivooja - yksi suursiivous ja yksi normisiivous. Ikinä ei tarvitse pestä kylpyhuonetta, saunaa, vaihtaa lakanoita, pestä ja mankeloida niitä. Ei tarvitse kuurata jääkaappia tai uunia, ei pestä ikkunoita. Riittää kun pesee vessat kaksi kertaa viikossa (yht. 20 min), imuroi eteisen kerran viikossa ja siivoaa keittiön iltaisin.
Ei kerran kuukaudessa olekaan järkeä, joudut itse siivoamaan jatkuvasti siitä huolimatta. Kerran viikossa kun käy siivooja, silloin on helppo pitää siisteyttä yllä, eikä koskaan ole varsinaisesti likaista tai pölyistä.
Se järki että saan mukavasti tekemistä tylsään työttömän arkeeni, muutaman satasen palkkaa ja saan haaveilla asuvani omakotitalossa. Toinen osapuoli voi työviikon jälkeen saapua juuri siivottuun asuntoon. Käyn siis siivoamassa kerran viikossa. tuttavaperheen taloa.
Kun siivooja käy kerran viikossa, on jatkuvasti siistiä, ainakin minun sinkkuakodissa. Ja kahden viikon välein on sellaista perussiistä, mutta ei hohtavaa. Kerran kuussa on sellainen, että jos itseä laiskottaa niin tekeehän nyt edes joku joskus.
Vierailija kirjoitti:
Se järki että saan mukavasti tekemistä tylsään työttömän arkeeni, muutaman satasen palkkaa ja saan haaveilla asuvani omakotitalossa. Toinen osapuoli voi työviikon jälkeen saapua juuri siivottuun asuntoon. Käyn siis siivoamassa kerran viikossa. tuttavaperheen taloa.
Tuo omakotitalosta haaveilu oli ihana kommentti. En ole tullut ajatelleeksi, että siivooja voi saada nautintoa siitä, että pääsee näkemään erilaisia koteja ja esineitä ja sisustuksia ja tyylejä.
Itselläni kävi ennen vaikka olen kaksiossa asuva sinkku. Lopetin, koska totesin että kun muutenkin teen istumatyötä enkä kuntoliikuntaa harrasta, niin minun on syytä ottaa kaikki arkiliikunta hyödykseni mitä saan, ja siivoaminenhan on hyvää arkiliikuntaa. En anna sitä siis enää muiden tehtäväksi.
Haluaisin että minulla kävisi kotisiivooja vaikka kerran parissa kuukaudessa. Hän voisi tehdä kaiken raskaan, esim. siirrellä painavat huonekalut ja puhdistaa lattian niiden alta, tomuttaa matot ja jynssätä lieden ja uunin sekä kylpyhuoneen kaakelit lattiasta kattoon. Paljonkohan tuollainen maksaisi...
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Siivooja käy kaksi kertaa kuukaudessa. Itse teen sitten pikasiivouksen joka toinen viikko. Tämä on ihan parasta. Mieluummin ulkoilen kuin siivoan viikonloppuna.
Kerran viikossa niin aina on kaikki paikoillaan ja puhdasta eikä se oma osuuskaan silloin tunnu juuri missään. Kerran kahdessa viikossa on melko siistiä ja tavarat välillä vähän ryöpsähtää (silloin kun itsellä on kiireitä). Neljän viikon välein on parempi kuin ei koskaan, koska en itse nauti vessan pesusta tai imuroinnista.
Kun lapset oli pieniä, meillä kävi siivooja kahden viikon välein. Pesi lattiat, pyyhkipölyt, pesi vessat, kylppärit, vaihtoi lakanat, vei roskat jne
Kyllähän siitä oli iso apu.
Minun sinkkutaloudessa käy siivooja kerran viikossa. Siivottavaa ei joka kerta kovin paljon ole, mutta hän myös pyykkää ja silittää, pesee ikkunat ja uunin tarvittaessa, vaihtaa lakanat, pesee jääkaapin ja kylppärin kaapit ja laatikot, yläkaapit ja kirjahyllyn päälliset. On ihanaa kun on aina siistiä, ja jää itselle aikaa tehdä paljon muuta kiinnostavampaa.
Olen juuri aloittanut siivouspalvelun ja teen siivouksia yksin pk-seudulla. www.siivouspalvelupuro.fi
t. Maria
Miksi se siivooja ei puhdista tuolien jalkoja, jotka keräävät lattlata ison tupun villakoiria.
Itse siivotessa aina imuroin jaalkoihin kertyneen pölykerroksen.
Miksi maksaa yleensäkään, kun joutuu valmistelemaan kodin siivousta varten.
Itse siivoan oman kotini kunnolla.
Ei kotia tarvitse valmistella siivoojaa varten muuten kuin siten, että katsoo onko siivoustarvikkeet kunnossa (pesuaineet, rätit yms.).
T. kotisiivooja
Niin ota esim 1krt/viikko.
Kerran kuukaudessa voit teettää suursiivouksen ja ylläpidon hoidat itse.
On järkeä, en antaisi omaa siivoojaa pois ❤