Miksihän hoitokotifiaskot eivät ole yksittäistapauksia ja miksi niistä ei sanota että ne eivät liity mitenkään mihinkään
vaan aivan selkeästi on osoiteltu yksityistämisen suuntaan syyllistä haettaessa?
Kommentit (7)
En ymmärrä, mihin tämä liittyy. Nyt puhutaan kuitenkin ammattilaisista töissään ja kokonaisten organisaatioiden käytännöistä. Miten ihmeessä nämä olisivat yksittäistapauksia? Jos kyse olisi jostain yksittäisestä hoitajasta, joka toimii oikkujensa mukaan vastoin ohjeistuksia, voitaisiin puhua yksittäistapauksesta.
Mua hämää että meidän yksikkö ei ole julkaistulla syntilistalla! Meidän yksikön henkilökunta teki viime vuonna 14 valitusta mm. henkilökunnan puutteesta ja asukkaiden turvallisuuden puutteiden ja huonon johtamisen takia. Tuntilaisilta otettiin yhdessä vaiheessa yli puolet tunneista pois ja lisättiin listaan ihan outoja nimiä. Silti aluepäällikkö käy kirkkain silmin lässyttämässä kuinka hieno meidän yksikkö onkaan! Jotkut kivat verhot vois laittaa! Joo, ne nätit verhothan paikkaa sen henkilökunnan puuttumisen!
Hyvä kysymys ap:llä. Sitten kun kyse on jostain muusta asiasta, niin selitykseksi ei hyväksytäkään sitä, että kyse on kokonaisesta kansanryhmästä ja kansalaisten turvallisuudesta. Vaan kyllästyttävän yksitoikkoisesti toistetaan, että kyse on yksittäistapauksista. Miksi nyt asenne on ihan toinen.
Nyt kun huomio on vanhusaiheessa, kukaan ei mieti Sipilän munauksia.
Vanhusten hoitobisnes toimii todella hyvin. Yritykset kykenevät maksamaan konsernilainojen korkoja veroparatiisiin sadoilla miljoonilla. Ihme kitinää jostain hoitajien määrästä. Yrityksen tulee tehdä tulosta. Tulos mitataan euroissa, EI palvelun laadussa.
#Kokoomus
Enää siihen ei ole varaa. Olisi poliittinen itsemurha väittää niin. Nyt mediakin on uskaltanut kertoa, että asia on ollut tiedossa viimeiset 10 vuotta.