Tuo Kokoomuksen Ankkalampi-suhmurointi on törkeää mutta kuka oikeasti vie lapsensa päivähoitoon teollisuusalueen varastoon?
Helsingin kaupunki selvittää Ankkalampi-nimisen yksityisen päiväkotiketjun toimintaa, ja kaikkiaan kahdeksan yhtiön päiväkodin epäillään toimineen ilman asianmukaisia lupia. Esimerkiksi Ankkalammen Lauttasaaressa sijaitseva, nyt suljettavaksi määrätty päiväkoti on toiminut varastossa teollisuusalueella.
Ankkalampi-päiväkotiketjun omistaa sen toimitusjohtaja, helsinkiläinen kokoomuspoliitikko Heidi Ruhala (kok).
Osa päiväkodeista on toiminut ilman asianmukaista lupaa jopa lähes vuosikymmenen ajan, mikä luonnollisesti saa ihmettelemään myös valvovan tahon eli Helsingin kaupungin valvonnan toimivuutta ja tehokkuutta.
Helsingissä päiväkotiasiat kuuluvat kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestarille, kokoomuspoliitikko Pia Pakariselle (kok).
Kokoomuslähteiden mukaan Ruhala ja Pakarinen ovat hyviä kavereita.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/dee2b37d-a588-4783-96da-16a84c10e…
Kommentit (2)
"Lauttasaaren päiväkoti ehti olla toiminnassa noin puoli vuotta. Maanalaisen tilan muuttamiseen oli haettu jälkikäteen tilapäistä käyttötarkoituksen muutosta.
Palokonsultin selvityksestä ilmeni, etteivät tilat olleet paloturvallisia. Ilmanvaihto oli tehty vuonna 1975 varastotiloille.
”Päiväkotitila on laitettu päältä kauniiksi, mutta tilan terveellisyyttä ja turvallisuutta ei ole varmistettu. Siksi ei ole takeita, mitkä kiinteistön ongelmat voivat olla”, Tiihonen sanoo."
Ruhalan FB-sivujen kuvissa Ankkalammen mainosmaskotin, luonnollisesti keltaisen ankan, vieressä poseeraavat myös muun muassa kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ja Helsingin pormestari, kokoomuksen entinen elinkeinoministeri Jan Vapaavuori.
:D