Lux Helsinki 2019 - tylsä
Käytiin eilen kävelämässä reitti läpi. Joidenkin teosten kohdalla piti oikein pinnistellä jotta olisi voinut ymmärtää jonkinlaiseksi taiteeksi, edes yritykseksi. Viime vuonna oli oikeasti hieno Lux. Tämänvuotisesta tuli fiilis, että vuokrataan kavereiden firmoilta näyttötauluja ym tekniikkaa, suunnitellaan vaan jotain p#skaa ja Helsinki maksaa.
Kommentit (8)
Olihan se vaatimaton ja lisäksi järjettömän pitkät kävelymatkat.
Kiukuttelevia väsyneitä lapsia oli kyllä
Ainoa elämys oli se valoheiluriteos Temppeliaukion kirkon läheisyydessä. Kansallismuseon"pääteos" oli tylsääkin tylsempi perhosvideo. Jos jotain positiivista, niin tulipahan ainakin käveltyä paljon.
Mun mielestä se ei kyllä viimevuonna ollut mikään erityisen hieno. Eli jos nyt on vielä huonompi niin enpä taida vaivautua edes paikan päälle.
Kyllä Kannattaa käydä, Onhan se hauska
LUX 2019 on aikalailla pohjanoteeraus. Kiinnostavimpia katselun kohteita näyttivät olevan töölöläiskotien parvekkeet ja ikkunat sekä niissä olevat joulukoristeet.
oliko kukaan AV kaapelitehtaalla...
Niitä itsevalaisevia leviä katsomassa?
Samaa mieltä, heikot järjestelyt muutenkin. Ihmisiä oli todella paljon eikä järjestyksenvalvojia oikein missään.