Aloitin kuukausi sitten parantamaan elämäntapojani, lopputulos: +2kg
Ajattelin, että laihduttamalla en pääse mihinkään, aina olen saanut pois sen, mitä olen halunnutkin ja sitten se on tullut korkojen kanssa takaisin. Olo on ollut huono, vetämätön ja peilikuva inhottanut.
Aloitin mielekkään liikunnan ja olen saanut kuukaudessa näkyviä tuloksia, mittaan harjoitteluani ja kunto on aivan selkeästi noussut ja olo on todella paljon parempi ja erittäin virkeä.
Lähtötilanteessa olen ollut jo reippaan ylipainoinen ja nyt kun olen kuukauden liikkunut ja panostanut laadukkaaseen ruokaan, lopputulema on +2kg.
Olen ilmeisesti vain aivan kertakaikkisen huono tässä... Mutta onneksi olo on sentään hyvä! ...Vaikka vaatteet eivät mahdu päälle enää senkään vertaa...
Kommentit (19)
Lihakset painavat enemmän kuin läski. Jos olo on parempi ja virkeämpi niin onhan tuo jo hyvä saavutus!
Laadukastakin ruokaa saa helposti syötyä liikaa. Leivän päälle kun tyrkkää päivässä avokadon, saa jo 200kcal ylimääräistä.
Vierailija kirjoitti:
Lihakset painavat enemmän kuin läski. Jos olo on parempi ja virkeämpi niin onhan tuo jo hyvä saavutus!
Kuukaudessa ei nainen saa lihaksia 2 kiloa. Se on vaan fakta.
Korkeintaan kyse on todennäköisesti lihaksiin kertyneestä nesteestä liikunnan seurauksena.
Kannattaa kiinnittää enempi huomiota sentteihin kuin kiloihin. Itse järkytyin, kun vyötäröltä oli lähtenyt 7 cm ja reisistäkin viitisen cm ja paini pysyi samana.
Laihduttaminen on todella helppoa.
Vyötärö on kasvanut ainakin sentillä... Kasvot eivät kyllä ole yhtään turvoksissa, mutta vaatteet kiristävät tuskallisesti, etenkin alaruumiista.
Aiemmin en syönyt aamupäivästä mitään järkevää ja illalla vedin ruokaa ja herkkuja senkin edestä. Nyt en ole syönyt edes niitä herkkujakaan, mutta en tiedä miten pienentäisin annoskokoa ilman, että olisi jatkuvasti kauhea nälkä, mikä ajan myötä tuhoaisi taas koko projektin kun en enää jaksa kituuttaa. Aiemmin siis olen saanut -10kg pois helposti, mutta lopputuloksena olen ollut niin väsynyt että töissäkäyntikään ei ole tahtonut sujua ja jatkuva nälkä ei vain helpottanut ajankaan kanssa ja lopulta mieliala on ollut niin huono, että olen sortunut herkkuihin ja paino on tullut takaisin korkojen kera.
Yritän syödä myös vitamiineja ja erityisesti magnesiumia kun joka paikassa nykii elohiiriä muuten. Tein tänne keskustelunkin siitä kun alahuuli nyki päiväkausia.
-Ap
Vierailija kirjoitti:
Laihduttaminen on todella helppoa.
Sanoo kakskymppinen :D ootappa kun pääset keski-ikään...
Kirjoitinpas muuten huonosti, nyt siis syön aamupalan, lounaan jne. enkä siis herkkuja. Päivittäisiä kaloreita voi tulla edelleen liikaa, mutta huomattavasti vähemmän kuin ennen. Liikunta on lisännyt ruokahalua ja ei ole harmaita aavistusta mitä oikein tekisin asialle. Jotenkin tyhmänä toivoin, että herkkujen jättäminen auttaisi...
Iho on selkeästi parempi ja naamaa ei turvota, mutta joku muu on kyllä iloisen pielessä taas ja... miksi tämä on näin vaikeaa?
-Ap
Otin mitat ylös kriittisistä paikoista, muualtakin kuin mahasta, joka on kasvanut, mutta ehkä älähdin liian aikaisin, tänä aamuna paino oli laskenut huimat 200g, enää +1,8kg lähtöpisteestä, ehkä se siitä vielä :D
-Ap
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Laihduttaminen on todella helppoa.
Sanoo kakskymppinen :D ootappa kun pääset keski-ikään...
oon kohta nelikymppinen. Laihtunut 20kg näkemättä nälkää helposti.
Vierailija kirjoitti:
Laadukastakin ruokaa saa helposti syötyä liikaa. Leivän päälle kun tyrkkää päivässä avokadon, saa jo 200kcal ylimääräistä.
Aivan, se leipä kannattaa jättää sieltä alta pois.
Tsemppiä projektiin!
Pysyvässä elämäntapamuutoksessa voi herkästi paino jojoilla ennen kuin tasapaino löytyy. Varmasti elimistöllä ja ruuansulatuksellakin menee joku tovi tottua?
Itse pyrin myös pudottamaan 10 kiloa kesään mennessä, tarkkailen syömisiäni kuusi päivää ja seitsemäntenä saan fuskailla, eli syödä vähän herkkujakin. Kolme salitreeniä viikossa, josta 1/4 crosstrainerilla, 1/4 juosten ja puolet lihaskuntoa, loppuun pieni palauttava kävely. Kannattaa juoda aina iso lasillinen vettä ennen ruokailua, on täydempi olo nopeammin.
Ei tarvitse alkaa karppaajaksi, mutta karsi hiilihydraatteja. Esim. leipä kannattaa jättää pois ja lautasella vain pieni kourallinen riisiä tai pastaa. Paljon kasviksia ja proteiinia joka aterialla. Juo vettä! Tuoremehut yms. pois.
Tämän artikkelin lopussa suuntaa-antava ruokavalio: https://www.iltalehti.fi/laihdutus/a/aa061a42-a24b-40ec-83c5-ff7b935483…
Minä aloitin kerran syömään säännöllisesti neljän tunnin välein. Vitsi kun lihoin. Söin enemmän kuin normaalisti.
En ole laihduttamassa sinällään, vaan muuttamassa koko elämäntapaa. Ei ole pienintä aikomustakaan ryhtyä karppaamaan, koska se ei kertakaikkisesti toimisi elämäntapana, ei mitenkään. En ole koskaan syönyt leipää, en tykkää, perunaa menee muutaman kerran vuodessa ja riisiä ja pastaa olen vähentänyt. Itse asiassa en ole tainnut syödä niistä kumpaakaan viikkokausiin nyt kun ajattelen asiaa. Minun ylipainoni on tullut isoista (pika)ruoka-annoksista ja ennen kaikkea valtavista herkkumääristä, olen syönyt suruuni suoraan sanoen ja en ole liikkunut _lainkaan_.
Haluaisin nauttia ruuasta ihan vain ruokana, ei lohdukkeena. Liikunta on onneksi auttanut siihen aika kivasti, vaikka alku oli aivan kauheaa ja kertakaikkisen vastenmielistä tuskaa, nyt alan jo nauttia ja olo on tosiaankin muutenkin parempi.
Kärsin pcos:ta, eli lihon melkein suklaan ajattelustakin... Toisaalta, sen puolee tiedän että sokereita tulee nyt sopivasti kun iho on hyvässä kunnossa. Mutta syön varmaan silti juu liikaa, en varmaan voisi syödä kovin merkittävästi yli tuhatta kaloria päivässä, esim. yli 1200 voi olla jo liikaa. Ehkä pitäisi opetella joku tekniikka, jolla osaisin arvioida syömisiäni paremmin.
-Ap
Vierailija kirjoitti:
Ei tarvitse alkaa karppaajaksi, mutta karsi hiilihydraatteja. Esim. leipä kannattaa jättää pois ja lautasella vain pieni kourallinen riisiä tai pastaa. Paljon kasviksia ja proteiinia joka aterialla. Juo vettä! Tuoremehut yms. pois.
Häh? Leipä pois ja riisi/pasta tilalle? 100% ruisleipä on ravitsemuksellisesti paljon parempaa. Muuta hiilihydraattia aterialle ei tarvita, kasviksia lukuunottamatta.
Mulla kävi aivan sama juttu. 3kk jaksoin ja paino nousi 5kg. Päätin lopettaa koko touhun ja nyt huolehdin ettei paino enää nouse. Olen 165cm ja 85kg. Olisi kiva laihtua, mutta en vaan onnistu. Nyt paino on pysynyt samana yli vuoden.