Lue keskustelun säännöt.
Pizzapohja ja -kastike ohjetta kaivataan (pellillinen)!
11.05.2006 |
Voiskos joku laittaa hyvän pizzapohja ohjeen. Samoin kaipailisin oikein hyvää tomaattikastikkeen ohjetta! Tarkoituksena olisi tehda pellillinene pizzaa.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Pizzapohja:
1,5 dl lämmintä vettä
1/2 pkt tavallista tai 1 pss kuivahiivaa
n. 1/2tl suolaa, 1-2rkl ruokaöljyä
n. 4-5 dl puolikarkeita vehnäjauhoja
Liota hiiva kädenlämpöiseen veteen tai sekoita kuivahiiva reilusti lämpimään veteen (tai voit sekoittaa hiivan myös pieneen jauhomäärään). Lisää suola ja öljy. Alusta jauhot taikinaan pienissä erissä. Taikina on valmista kun se irtoaa käsistä ja kulhon reunoista mutta varo tekemästä taikinasta liian kovaa jytyä. Vaihtoehtoisesti voit tehdä taikinan monitoimikoneessa taikinakoukun kanssa, jolloin laitat kaikki aineet kulhoon ja annat koneen käydä niin kauan, että taikinasta muodostuu pallo. Kun taikina on valmis, peitä se liinalla ja anna nousta n. 1/2 tuntia lämpimässä paikassa.
Kauli taikina pellin kokoiseksi levyksi. Lisää haluamasi täytteet ja paista 225 asteisessa kiertoilmauunissa tai 250 asteisessa tavallisessa uunissa n. 10-15 min.
Tomaattikastike
1prk tomaattipyreetä
loraus öljyä
1 puristettu valkosipulinkynsi
pari kierrosta mustapippuria myllystä
Sekoita kastike tasaiseksi ja levitä pizzapohjan päälle muiden täytteiden alle.