Ötökkäkammoa
Onko muilla kokemuksia kaksivuotiaalle äkillisesti iskeneestä ötökkäkammosta?
Meillä vielä pari viikkoa sitten katseltiin ihan kiinnostuneesti kimalaisia krookuksissa, mutta nyt pelätään pienintäkin muurahaista. Kädet menee heti silmien päälle ja tuppaa mennä itkuksi.
Mikään ötökkä ei ole päässyt pistämään, eikä meillä kukaan suhtaudu ötököihin inhoavasti tai pelkäävästi. On yritetty suhtautua mahdollisimman neutraalisti ja puhuttu ötököistä ihan rauhoittavasti ja laulettu lauluja jne.
Onko teillä muilla ollut samanlaista ja onko mennyt ihan itsestään ohi? Paras ötökkäaika on vasta edessäpäin, joten ei tämän toivoisi tästä ainakaan pahentuvan ;-)
Kommentit (4)
ja ötökkäkammoa ilmassa. Viime kesänä ei ollut vielä mitään tällaista...
pelkää sekä lentäviä että maassa olevia. Eilen kun oltiin tuossa piha maalla keritty olla ehkä 15min ja tyttö huomasi pyöräillessä maassa muurahaisen, alkoi ihan kaamea huuto ja itku. Ei auttanut muu kuin lähteä sisälle kun tyttö niin hysteerisesti sitä vaati. Sisällä jos sattuu olemaan itikka alkaa heti hysteerinen huuto ja pelkää jopa kukkakärpäsiä joita meikäläinen ei tahdo edes nähdä... Kauhulla odotan keskikesää ja enempiä ötököitä:( Toivottavasti tämä on ohimenevää ja voi jo ensikesänä nauttia kesästä ötököidenparissa:)
Muurahaisiakin huudetaan hysteerisenä ja samoin kärpäsiä. Eli voisiko olla jotenkin ikään liittyvää jos muillakin on tullut yhtäkkiä? Olisi kiva tietää mitä tämmöinen " vaihe" tarkoittaa kehityksessä..
Kesällä 3-vuotta täyttävä poika saa hysteerisen kohtaksen jopa perhosista. Koskaan ei ole mikään ötökkä (paitsi hyttynen) pistänyt, eikä vanhemmista kumpikaan ole ötökkäkammonen. Mukava olisi tosiaan kuulla, onko muilla ollut ja miten mennyt ohi? Pihalla olo voi olla kesällä melko vaikeaa, jos jokainen pörriäinen saa pojan haluaman sisälle :)
muistan, että meillä oli ohimenevä ötökkäkammo nyt vajaa 4 v. esikoisellamme. Hänellä muistaakseni kävi niin, että kekomuurahainen nipisti ja sen jälkeen jonkun aikaa pelkäsi ötököitä (vajaa 2 v.). Mutta se tosiaan meni aika nopeasti ohi. Seuraavana kesänä (vajaa 3 v.) tuli tänne enempi maalle muutetttuamme taas ohimenevä lentävien ötököiden pelko, samoin itse asiassa ihan nyt vastikään, kun kimalaisia ym. alkoi näkyä. Ihan uniin asti ovat ampparit tulleet, vaikka eivät olekaan oikeasti häntä koskaan pistäneet tai muutenkaan enempi ahdistelleet.
Itse olen jopa " ötökkämyönteinen" , mutta amppareista olen tietty sanonut, että voivat pistää jos niitä häiritsee.