Kellojen siirtely jatkunee sittenkin vuoteen 2021, Itävallan vuoksi
Mitään päätöksiä ei saada kyllä läpi EUssa.
Siirtäköön vaan keväälllä taas. Minä en ole huomaavinanikaan ja aion käydä töissä ym talviajan mukaan.
Kehotan kaikkia toimimaan samoin!
Kommentit (19)
Hieno juttu.
Toivottavasti järki voittaa ja mitään muutoksia ei edes tehdä :)
Antaa itävallan siirtää kellonsa vaikka keskiaikaan. Suomi voi lopettaa typerän kellon rnkkaamisen.
Miksi suomi ei voi päättää omasta ajasta?
Ai niin eu-liittovaltiossa meillä ei ole päätäntä valtaa muussa kuin autoverossa.
Suomalainen periaate on, että EU:n direktiivin vastaisen lain voi säätää vain, jos on vaara että kansalle olisi jotain iloa tai hyötyä siitä direktiivistä. Haitat otetaan aina täysimääräisinä ja jos niitä ei ole riittävästi, keksitään itse lisää.
Tyhmä. Kesäaika on ollut kokoajan vielä tulossa.
Minäkään en tajua, mitä haittaa siitä on? Siten saadaan se paras valo kumpaankin. Rusinat pullista siis. Muuten pitää puoli vuotta kärsiä väärään aikaan valoa tai sen puutetta.
Onneksi tuli huomattua ajoissa miten kaupan oman merkin paristo jo vuotanut hetken aikaa kelloa rukatessa?
Miksei mahtava EU-liittovaltio saa yhtä Itävaltaa tottelemaan?
Hyvä, parasta onkin pitää nykyinen syysteemi. Kesän valoisat illat ja talven valoisa(mma)t aamuthan on juuri optimaalinen järjestely. Draamailijat taas vaan valittaa turhasta.
Niin samaa mieltä että jos Itävalta voi olla eri mieltä miksi Suomi ei?
Ärsyttävää todellakin jos siinä kestää niin kauan. Muutos olisi saanut tulla voimaan jo ensi vuonna.
Missään ei ole noin uutisoitu. Itävalta on ehdottanut tuollaista, kun komissio on esittänyt luopumista jo ensi vuonna.
Onpas sillä Itävallalla paljon valtaa, vaikka ei kuulu edes Itä-Eurooppaan.
Minulle sopisi pysyvä kesäaika parhaiten. Nyt kun siirryttiin talviaikaan, meni unirytmini sekaisin. Kesäaikaan siirtymisen jälkeen nukun aina hyvin kuin pieni eläin. Nyt on taas alettava käyttämään troppeja, joilla saan unen päästä kiinni ja nukun aamuun asti kunnolla. Muuten heräilisin parin tunnin välein.
Hyvä vaan. Ei tarvi tapella