Lue keskustelun säännöt.
Alue: Aihe vapaa
miksi/millainen ihminen valitsee mielummin irtosuhteet kuin seurustelusuhteen?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.
Kirjaudu sisään
Itse ymmärrän irtosuhteissa eläjiä todella hyvin, vaikka nykyään elänkin vakiintuneessa parisuhteessa.
Ihmisellä voi olla elämäntilanteita tai vaiheita, jolloin ei koe tarvetta sitoutua yhteen ihmiseen. Parisuhde on myös aika raskas, siinä mielessä että siinä pitää olla koko ajan läsnä ja toisen käytettävissä.
Nuorempana en itse olisi pystynyt sellaiseen, ensinnäkin siksi, että tarvitsin todella paljon omaa aikaa ja henkistä tilaa (ts. aikaa olla ihan vaan rauhassa) ja ihan sen konkreettisen ajan puutteen vuoksi.
Minulle opiskelu ja uran luominen olivat tärkeämpiä asioita, kuin parisuhde. Laitoin kaikki paukut siihen, että saan elämältä haluamani asiat. Se vei aikaa, voimia, ja resursseja. Parisuhteelle ei vaan olisi jäänyt mitään.
🇺🇦🇮🇱