Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten saada viikonlopuista lasten kanssa

hulinaa
15.09.2018 |

mukavampia?

Asun toisen pienen kanssa kahdestaan ja toinen käy luonani säännöllisesti viikonloppuisin. Mutta voi sentään, kuin usein pienet keskenään tykkäävät riehua ja mellastaa omiaan.

Tekemistä kyllä pyrin keksimään pitkin viikonloppua, mutta ei se rauhallinen meno kauaa kanna, vaan hetken päästä on taas täysi hulina päällä. Tuollainen meininki on itselle kuormittavaa. Se melu ja lasten juoksentelu ees'taas. Kumpuaa omasta lapsuudestani, minä en saanut riehua sisällä lapsena.

Vaan kuinka saada omat lapset leikkimään rauhallisemmin, se onkin haastavampi juttu. Kumpikin yllyttää toistaan riehumaan ja hetkessä on hulinasirkus täydessä vauhdissa.

Toivottavasti kun aikanaan varttuvat alakoulu-ikäisiksi, niin sitten olisivat rauhallisempia. Sitä aikaa odotellessa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vie ne ulos ja liikkumaan.

Vierailija
2/4 |
15.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ovat liikaa erossa toisistaan. Hakee joka kerta uudelleen uomaansa se yhdessä oleminen ja toisen kanssa toimimisen rajat. On typerää erottaa sisarukset toisistaan. Julmaa suorastaan. Ja sullako pitäisi nyt olla sitten helppoa ja mukavaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri mietin miten kaikki omat vapaapäiväni menevät siihen, että vaan hermo kireällä odotan että päivä olisi ohi. Huutoa, tappelua, olemattomat yöunet, siivoomista ja laittamista. Miehen pitää levätä kuulemma kun on niin väsynyt töistä, ei puhettakaan että ikinä heräisi lasten kanssa (koska joutuu minun työpäivänä heräämään, toki minä olen silloinkin herännyt jo tunteja aiemmin) tai ikinä veisi lapsia ulos.. ei kuulemma jaksa.

Vierailija
4/4 |
15.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menkää pihalle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän kahdeksan