Miten syvästi kehitysvammaisen ihmisarvoa loukkaa jos sängyssä on laidat
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/201809142201189852_u0.shtml
Tämä maailma on kyllä mennyt ihan hulluksi näissä ihmisarvo ja tasa-arvo kysymyksissä paikoitellen.
Miten sitten pyörätuoli tai esimerkiksi vammaisilla käytettävät seisomatuet johon heidän sidotaan kiinni että pysyvät pystyasennossa. Ja muut vastaavat apuvälineet.
Mihin ihmiskunnasta on järki katoamassa.
Onko sitten pienten lastenkin nukuttainen pinnasängyssä ihmisarvoa loukkaava. Pitääkö vauvojenkin antaa herätessään valetaa vapaasti ja tippuilla vaikka portaikosta.
Tekee todella pahaa noiden vanhempian puolesta jotka pyrkii suojaaman lastaan ja turvaaman hänen elämäänsä. Sitten ihmiset jotka eivät tajua asioista yhtän mitään alkavat moralisoida.
Kommentit (24)
Joo tää on hulluudessaan huvittavaa. Mitähän tää ihmisoikeustyyppi oikein ajattelee tälläisen monivammaisen ihmisen tarvitsevan tehdä yöaikaan jota nämä turvaksi asetetut laidat sängyssä estävät häneltä.
Jos nyt vaikka tulisi tulipalo niin ilman toisen ihmisen apua ei tälläinen henkilö pääse ulos vaikka makaisi pelkällä matolla keskellä lattiaa.
Samaa mieltä, ihan perus järki tuntuu kadonneen monessa kohtaa. Esim. vaikeasti vammaiselle ihmiselle ko. sänky on nukumapaikan ohella myös apuväline, jolla varmistetaan turvallinen nukkuminen.
t. Vaikeasti vammaisen lapsen äiti
No oikeasti kehitysvammaisenkin sängystä putoamisen estää ihan riittävän hyvin sellainen 15-20cm laita, sen ei tarvitse olle puolen metrin korkuinen kalteriseinä.
Mites mielenterveyspuolella nuo suljetut osastot joissa potilas on lukkojen takana. Onko tämäkin ihmisarvokysymys. Pitäskö vaan ihmisen päästä vaikka psykoosissa vapaasti liikkumaan ja vaikka hyppämään parvekkeelta halutessaan. Olisko se ihmisarvoa sitten.
Vierailija kirjoitti:
No oikeasti kehitysvammaisenkin sängystä putoamisen estää ihan riittävän hyvin sellainen 15-20cm laita, sen ei tarvitse olle puolen metrin korkuinen kalteriseinä.
Onko kaikki kehitysvammaiset mielestäsi samnalaisia ja samanasteisia. Osalle takuulla riittää. Mutta sitten on niitä jotka pääsevät liikkumaan sen verran että tuollainen korkeus ei estä esim putoamista. Ja kun vammaisen ihmisen luusto saattaa olla kovin haurasta ja hän kun ei putoa samalla tavalla kuin normi ihminen.
Mulla pistää silmään tuo, että kyseinen henkilö ei kävele tai seiso itse ja silti sängyssä on noin korkeat laidat. Miksi? Siis varmaan toimiva sänky tarpeeseen, mutta tuleehan tuosta vähän häkkifiilis.
Nämä kaikenmaailman "asiantuntijat" pitäisi viedä hitto päiväksi pariksi töihin kaikkiin hoitopaikkoihin, kotihoitoon, päiväkoteihin jnee.
Saattas silmät avautuu hiukan.
Mitä vammainen joka makaa vain sängyssä ymmärtää häkkifiiliksestä kysyn mä vaan?
Loukkaa, jos henkilö ei kuntonsa puolesta tarvitse tuollaista sänkyä. Miten heppoisin perustein sänkyä käytetään?
Henkilölle, jolle sängystä putoaminen on terveysriski, sänky on varmaan paikallaan.
Vierailija kirjoitti:
Mulla pistää silmään tuo, että kyseinen henkilö ei kävele tai seiso itse ja silti sängyssä on noin korkeat laidat. Miksi? Siis varmaan toimiva sänky tarpeeseen, mutta tuleehan tuosta vähän häkkifiilis.
Ja nää vanhemmatko ei sitten itse mielestäsi osaa määritellä sitä kuinka heidän lapsensa liikkuu ?
Vaikka ei kävelisi tai liikkuisi muutoin kuin peffallaan niin silti esimerkiksi pystyy kurottumaan matalan reuna yli jolloin voi tipahtaa vaikkapa niskä edellä lattiaan. Tai tod.näk esim koukistunut käsi edellä jolloin murtumia helposti tulee.
En nyt ehdi lukea muiden vastauksia, mutta siis jos omasta lapsestani olisi kyse, ajattelisin ennemmin turvallisuutta, eli putoamisen estämistä. Esim. itte kun olin sairaalassa potilaana, niin vetäisin itse sänkyyn laidat putoamisen estämiseksi. Olin vaan iloinen että sellaiset laidat oli!!
Vierailija kirjoitti:
Loukkaa, jos henkilö ei kuntonsa puolesta tarvitse tuollaista sänkyä. Miten heppoisin perustein sänkyä käytetään?
Henkilölle, jolle sängystä putoaminen on terveysriski, sänky on varmaan paikallaan.
No vanhemmatahan juuri selittävät jutussa että ovat toivoneet tälläistä sänkyä koska on terveysriski.
Ne loukkaavat niitä, koska vaikeavammaisillakin pitää olla oikeus pudota sängystä he sitä jos haluavat.
Suututtaa tämä nykyinen typeryys. Kaikki on loukkaavaa. Tässäkin tapauksessa sänky on apuväline ja on estämässä loukkaantumista, missä maalaisjärki?
Tämän tasoinen henkilö on mahdollisesti kehitystasoltaan noin yksivuotiaan tasolla tai nuoremman joten silloin voidaan kysyä onko se yksi vuotiaan vauvan nukuttaminen häkkisängyssä yhtä pahaa.
Mulla itsellä on laita omalla puolella sänkyä, n. 40cm korkea. Näen todella usein painajaisia ja saan unihalvauksia, joiden takia aikaisemmin löysin itseni lattialta melkein joka yö. Välillä löin pääni, välillä oli kyynärpäät mustana tai polvet "tohjona". Laidan asentamisen jälkeen olen säästynyt monelta kuhmulta, mustelmalta ja särkevältä niveleltä. Joten jos jollekin on omaksi parhaaksi että sängyssä on laidat, niin silloin niitä täytyisi käyttää vaikka (esim. kehitysvammainen) henkilö itse olisi niitä vastaan, varsinkin jos oma ymmärrys ei riitä ymmärtämään mikä on itselle parhaaksi
Vierailija kirjoitti:
Mites mielenterveyspuolella nuo suljetut osastot joissa potilas on lukkojen takana. Onko tämäkin ihmisarvokysymys. Pitäskö vaan ihmisen päästä vaikka psykoosissa vapaasti liikkumaan ja vaikka hyppämään parvekkeelta halutessaan. Olisko se ihmisarvoa sitten.
Tai syvästi dementoitunut vanhus jolla on laidat sägyssä tai lepovyöt? Onko se sitten parempi että tipahtaa sinne lattialle ja murtaa lantionsa kun jalat eivät kanna? Näitäkin ikäviä tapauksia on nähty.
Meidän yksivuotias loukkaantuu syvästi joutuessaan pinnasänkyyn. Otamme hänet viereen, mutta jos hän jossain laitoksessa jostain syystä olisi ja ilman jatkuvaa valvontaa, saisi kyllä nukkua vaikka missä häkissä, kunhan ei vain putoaisi.
Mites lepositeet ja pakkopaidat sitten?
Ihan samoja ajatuksia täällä...