Aloittaisinko vesipaaston?
Painan 102kg ja pituutta on 176cm. Haitanneeko mitään kun on abilify lääkitys käytössä. Jos paastoilisi sellaset 20kg pois.
Kommentit (6)
Ei mitään järkeä. Heikko olo, lihakset menee, ja painoa tulee takaisin heti, kun alat taas syödä.
Et laihdu paastolla kuin väliaikaisesti. Lihaksesi kyllä lähtevät. Ja kun paino tulee takaisin, se on kaikki läskiä. Kannattaa laihduttaa jollain muulla konstilla.
Pelkkä vesipaasto on muutenkin tosi rankka. Mielummin kunnon vihannesmehuilla, mutta laihdutuskeinoksi en suosittele sitäkään.
Paastoamalla et painoa saa pysyvästi alas.
Pakko tehdä muutos elämäntavoissa.
Säännölliset ruoka-ajat, pienemmät annokset kuin tähän asti sekä liikuntaa.
Lainaa kirjastosta joku kirja tueksi, jonka avulla perehdyt ravinto-oppiin. Tee tämä tieteellisesti. Kannustaa kun tiedät, mtä pitää syödä ja miksi.
Paastoaminen on huono laihdutuskeino. Aineenvaihdunta vain hidastuu paastotessa. eikä paino putoa.
Minä olen ollut vesipaastolla joskus kymmenenkin päivää. Olen normaalipainoinen, eikä painoni lskenut sanottavasti muuta kuin lihasmassaa aloin menettää.
Muuten paastoaminen on varsin helppoa kun pääsee yli parista ensimmäisestä päivästä. Olo on kevyt ja euforinen, tuntee että energiaa tulee jostain roppa kaupalla!
Vesipaaston terveellisyydestä en mene takuuseen, enkä sen hyödyistä. Loputtomiin ei kuitenkaan voi jatkaa, ja jossain vaiheessa on pakko alkaa syödä jos ei aio kuolla.
Maailman huonoin laihdutuskeino jps pysyvää tulosta haluaa. Eikä takuulla hyväksi kropalle millään muotoa!
Aloittaisinko heti huomenna vai maanantaina. Heittäkää joku tsemppiviesti.