miksi huomionhakijat käyttäytyvät aina teennäisesti, samalla kertovat "haluavansa olla vain oma itsensä"
aina sama juttu. Katsoin eilen jonkun ohjelman missä oli näitä kasvonsa muokkaavia hörhöjä, jokanen kerjäsi mahdollisimman paljon itselleen huomiota, ja jokainen veti jotain ihme roolia, mutta sanoivat että he haluavat olla vain omia itsejänsä. Parikin näistä muokkasi naamaansa kim kardashianin näköiseksi, ja kumpikaan ei todellakaan käyttäytynyt luonnollisesti, vaan todellakin vetivät jotain roolia. Oli naista ja miestä.
Samaa kuulee niiden suusta jotka väittävät olevansa "väärää sukupuolta" ja tekevät itsestään ison numeron, miten ainutlaatuisia he ovatkaan, puhuvat ja käyttäytyvät aina nekin hyvin teennäisesti, joku rooli päällä, ja sama veisuu "haluan olla vain oma itseni".
Voisin kysyä näiltä roolin vetäjiltä ja huomionhakijoilta, miksette sitten uskalla olla omia itsejänne, vaan jotain muuta.
Mikähän sairaus tollanen on että hakee huomiota ja vetää jotain roolia, selvästi lisääntynyt somen aikakaudella. Kaikki ajattelevat olevansa niin uniikkeja ja erikoisia lässytyksineen.
Kommentit (5)
Minäkin haluaisin tietää minkä diagnoosin noille voisi antaa.
Vierailija kirjoitti:
Koska he tietävät sen olevan noloa.
?
Ihan mielenkiinnosta, mistä sinä tiedät, että vetivät roolia?
Mulla on tosi heleä nauru, ja kun vielä asuin kotona, äiti käski alkaa nauraa eri tavalla, koska luonnollinen nauruni kuulostaa teennäiseltä. Eli olisi pitänyt kehitellä feikkinauru, jotten kuulosta feikiltä.
Mikä sinua ap vaivaa? Ei sinulla ole oikeutta lytätä toisen ihmisen kokemusta siitä, että hän on itselleen väärässä sukupuolessa.
Koska he tietävät sen olevan noloa.