Nykyään jos lasta kurittaa/rankaisee, niin kaikkien ensimmäinen reaktio on heti se, että mitä traumoja se aiheuttaa lapselle
tai miten se kuritus/rankaisu mahdollisesti loukkaa lapsen (ihmis)oikeuksia.
Ne ajat kun kurin pitäminen lapsille nähtiin positiivisena ja tarpeellisena asiana ovat kaukana takana.
Edes jäähylle ei saa laittaa ilman, että joku pöyristyy ja alkaa saarnata miten se tuottaa lapselle hylkäämistrauman ja tunteiden sanoittamisen vääristymän.
Kommentit (3)
Nykyään? Onhan tästä on jo tuloksia saatu seurata useiden vuosien ajalta, sen "vapaan" ja kurittoman kasvatuksen tuloksia.
Jos nälättää, niin eiku vaan kaupan hyllystä juomat ja sapuskat suuhun jne. Ihan varmasti tulee elinikäiset patoutumat, jos ei 5 sekunnissa saa munkkirinkilää suuhun sitä halutessaan. (Lidlissä nähty ja koettu viimeksi jokunen päivä sitten, toinen mukulista juoksenteli joku lelu kourassaan, lattioillakin rymyten, ympäri kauppaa. Lelu ei ollut oma). Äiti hymyili kuin hankolainen pikkuleipä.
Samaa mieltä. Muistan kerran, kun 2v löi minua kiukunpuuskassaan ja tottakai kielsin heti tällaisen, niin anoppi alkoi mussuttaa vieressä, että se on niin pieni, eihän sitä nyt kannata komentaa. Hänen mielestään pian 3v lasta ei saisi komentaa mistään, ei asettaa rajoja ja herkkuja pitäisi lappaa liukuhihnalta suuhun. Ja hän on vielä sitä ikäluokkaa vanhemmissa, jolloin on ollut ok antaa tukkapöllöä jne.
Meillä pidetään silti kuri, tietysti suhteutetaan lapsen ikään. On mukava huomata kaupassa, miten lapsi tottelee ja on kunnolla, kun jopa häntä nuoremmat saavat raivokohtauksia esim. karkkihyllyllä ja käyttäytyvät muutenkin huonosti.
Pah!!!Ei lapsesta syrjäytyjää tule,jos on pakko käyttää tiukempia otteita.Joskus on.Tod.näk päinvastoin ,elämän kuritus tulee yllätyksenä, jos ei ole kasvatettu kohtaamaan pettymyksiä ja kielteisiä tunteita.