Miksi neuvolan ohjeistukset ovat niin ristiriitaisia ja perseestä?
Esim. imettäminen. Ensin vaahdotaan siitä, että äidinmaito on oikea elämän eliksiiri ja korvaamatonta lapselle, mikään ei ole niin tärkeää, ja oikein viimeiseen asti kannustetaan imettämään vaikka väkisin.
Sitten, kun mielenterveys alkaa jo horjua kun väkisin yrittää imettää huutavaa vauvaa, joka ei vaan suostu rinnalle vaikka päällään seisoisi, ollaankin yhtäkkiä sitten neuvolassa sitä mieltä, että ei se imettäminen ole mikään äitiyden mittari ja korvikkeellakin kasvaa ihan yhtä terveitä lapsia. Ok. Mikähän tämä "äitiyden mittari" edes on, josta niin paljon siellä puhutaan? Mikä vitun mittari? Kun haluan vain lapselleni sen parhaan vaihtoehdon noudattamalla suosituksia, eikä kiinnosta mitä joku minusta ajattelee tai mitkään äitiyden mittarit. Haluan vain asiallista tietoa.
Helvetti kun neuvolassa ollaan niin epänormaaleja! Voisiko joku vähän selittää? Imetystaival alkaa kyllä olla jo loppusuoralla, mutta näin jälkeenpäin kun mietin tuota taistelua, on olo vaan jotenkin hämmentynyt.