Mies osti kihlasormuksen, joka ei ollutkaan kultaa
Tapahtui siis onnelliset ja odotetut juhannuskihlat. Mies oli hankkinut ihanan sormuksen ulkomailta, ja hän ajatteli sen olevan kultaa, mutta tarkemmin sormusta katseltuani sormuksessa ei ole leimoja, joten kultaahan se ei tällöin ole. Sormusta täytyy joka tapauksessa hieman suurentaa, joten joudun sitä kultasepällä käyttämään, mutta mitä mieltä olette, kertoisitteko itse tästä havainnosta ja siitä, että hän on tullut todennäköisesti huijatuksi, eikä sormusta pysty arjessa käyttämään, vai olisitteko vain hiljaa asiasta? Olen miettinyt jopa, että kertoisin hänelle, ja ostaisin sitten itselleni jonkun yksinkertaisen ja edullisen kultasormuksen käyttöön ja säilyttäisin tämän saamani lipaston laatikossa.
Kommentit (8)
Se oli ollut halpa.
Sulle välttää sekundakin, tuumi mies.
Tee siitä johtopäätökset.
Hän on siis maksanut sormuksesta ihan käyvän kultasormuksen hinnan ja se juuri harmittaakin, kun hän on siihen rahaa laittanut, mutta en sormusta kuitenkaan voi koskaan kulumisen takia käyttää. Ap
Vierailija kirjoitti:
Hän on siis maksanut sormuksesta ihan käyvän kultasormuksen hinnan ja se juuri harmittaakin, kun hän on siihen rahaa laittanut, mutta en sormusta kuitenkaan voi koskaan kulumisen takia käyttää. Ap
Ostaa muka kultaa eikä tarkista leimoja?
Älä nyt viitsi!
Miksi sen sormuksen on pakko olla kultaa vaikkei kukaan edes huomaa sitä?
Kihlasormukset on tapana ostaa molemmille ja hankkia ne yhdessä.
Saa kivat ja sopivat.
Ja aidot.
Kyllä aika mäntti pitää olla jos ei saa tuollaista asiaa hoidettua.
Jätä penikka kasvamaan.
Ota selvää mitä metallia se on ja onko allergiareaktio mahdollinen metallisekoituksessa. Ota sen jälkeen selvää mieheltä, tietääkö miten eri metallit tunnistetaan koruissa (vaikka riipukset, ettei epäile vielä sormusasiaa). Ja voit miettiä oliko se tahallinen, mies pääsi halvalla vai meneekö hän helposti huijauksiin ulkomailla. Ehkä tiesi ettei ulkomailla ole aitoja? Ja kuinka paljon hän arvostaa suhdetta, jos antaa "kultasormuksen" tai metallista ei tietoa. Toki kihlaus pääasia, mutta pakosti tuo mietityttää. Vaikka olisi edullinen, niin pitäisi olla edes kunnollinen, ei arveluttava sormus. Mitä häissä sitten mahtaisi olla materiaalina.
JÄTÄ SE SIKA!!!