Kokemusta rasitusmurtumista?
Onko kenelläkään ollut? Minua on vaivannut tiistaista saakka kipu kävellessä, en voi astua jalalle normaalisti koska kipu tuntuu liikaa. Aamulla voin muutaman askelen ottaa normaalisti, sitten kipu alkaa. Buranaa olen syönyt koko ajan, ei auta yhtään. Olen liikkunut tosi aktiivisesti aina, mutta en koskaan aiemmin kärsinyt tällaisesta. Miten ihmeessä pää kestää, jos nyt pitää lepuuttaa jalkaa monta viikkoa? Voisiko kyseessä olla joku muu ohimenevä vaiva.? Jalkaa ei särje levossa, paitsi jomottaa jos pitempään linkkaan kivusta huolimatta. Ei ole turvotusta. Kipu tuntuu jalan ulkosyrjässä.
Kommentit (3)
Minulla on ollut kerran molemmissa nilkoissa, vasemmassa pahempi.
Kipu oli kyllä kova ja esti paljon liikkumista. Turvotus huomattava.
Seuraus huonoilla lenkkareilla asfaltilla kovan lenkin juoksemisesta.
Hoitona oli vaan lepo, kylmägeeli pussin käyttö ja särkylääkkeet. Sain jotain vahvempaa lääkäriltä, en muista nimeä. Oikea jalka parani kävelykuntoon suht. pian, vasen vei kuutisen viikkoa.
Oliko sinulla alussa käytössä kyynärsauvat vai miten pystyit kävelemään? Minulla on kyllä ollut murtumia, en vaan tiedä miten rasitusmurtuma eroaa kipumäärältään niistä.
Up