Pelkään että mieheni tekee jotain itselleen,katosi
Hei
Auttaisitko? Aviomieheni on kadonnut, hänellä ei ole toista naista, mutta mt diagnoosi kyllä. Poliisit etsi häntä 2kk sitten, saivat vissiin puhelimen päähän miehen ja tämä oli sanonut että on pois vapaasta tahdostaan. Sen jälkeen on mennyt 2kk , kukaan ei edelleenkään ole nähnyt miestä.
Hänellä on tytär, johon ei myöskään ole ollut yhteydessä. Tämä on asia minkä vuoksi olenkin huolissani miehen mielenterveydestä. Miehellä on myös parantumaton mt sairaus, joka ennen lääkitystä oireili mm. Toistuvina itsemurha yrityksinä. vuosia oireet on kuitenkin ollut lähes täysin pois, se ei kuitenkaan takaa sitä että näin olisi tällä hetkellä. Toki toivoisin miehen tulevan kotiin, tai aikakin pitävän yhteyttä tyttöön.
Mies oli 1vrk ahdistunut ennen lähtöään. Hän on aina koko 9 vuotta ollut hyvä isä, aina perheen kanssa, ja aina osallistunut lasten elämään (vaikka vanhempi lapsi on biologisesti vain minun). Ei ole ollut yhtä vuorokauttakaan pois lapsen luota (eikä minun) ja nyt on ollut 10 viikkoa!
En usko että miehellä on hyvä olla, mutta en voi auttaa häntä, kun kukaan ei tiedä missä hän on. Auttakaa. facebookissa kadonneet ryhmässä löytyy kuva. profiilissani ilmoitus jota Toivon eettä jaettaisiin
Kommentit (6)
Poliisi ei siis etsi häntä vaikka tietää mt taustan ja itsetuhoisuudesta?
Onpa kamala tilanne. Valitettavasti aikuinen ihminen saa olla omasta tahdostaan kateissa mikäli asiaan ei liity rikosta. Ilmeisesti huoli mt-ongelmista ei ole riittävän vakava.
Vierailija kirjoitti:
Poliisi ei siis etsi häntä vaikka tietää mt taustan ja itsetuhoisuudesta?
Aikuinen saa halutessaan kadota, vaikka mt.ongelmia.
Ei ainakaan ole holhouksen alainen.
Jos on vaaraksi itselleen tai toisille, niin siitä voi saada lähetteen pakkohoitoon.
Mt.potilailla on myös potilassuoja ja he saavat päättää hoidoistaan.
Aikuisen vapaaehtoiselle katoamiselle ei voi yhtään mitään.
Todella kurja tilanne! Jos hän olisi psyykeltä kunnossa, ei varmasti haluaisi aiheuttaa sinulle tuollaista huolta.
Voi kuinka kamalaa. Tsemppiä sulle ap kovasti. Olethan soittanut kaikki miehen kaverit läpi, tuttavat yms.