Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Perintöverosta

Vierailija
16.04.2018 |

Isäni menehtyi juuri ja häneltä jäi säästävakuutus, joka jaetaan niin että puolet menee äidille ja puolet jaetaan neljään osaan meidän lasten kesken. Jokaisen lapsen osuus jää juuri alle 20.000 euron eli perintöveroa ei tarvitse maksaa. MUTTA kun äiti jää asumaan isän nimissä olevaan taloon niin maksammeko me nyt perintöveroa koko potista? Järki sanoisi, että vaikka tuon talon arvoksi on nyt arvioitu 100.000 euroa niin voihan sen arvo muuttua suuntaan jos toiseenkin äidin elinajan aikana. Mun logiikka sanoo, että nyt me ei vielä makseta perintöveroa vaan vasta sitten koko potista, kun äidistäkin aika jättää.

Onko kokeneita paikalla?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
16.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

www.finlex.fi ja sieltä perintökaari.Saa suorittaa.

Vierailija
2/6 |
16.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maksatte veron nyt, mutta lesken asumisoikeus huomioidaan verotuksessa, joten vero on pieni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
16.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soita johonkin lakipuhelimeen, maksaa pari euroa. Ymmärtääkseni joudut maksamaan verot, vaikka leski asuisikin asunnossa. Jos ei ole rahaa, pankki kyllä antaa lainaa perintöä vastaan. Ei siis ole pakko luopua perinnöstä verojen takia.

Vierailija
4/6 |
16.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toki siitä talostakin maksetaan mahdollinen perintövero nyt, talon arvoa laskee lesken asumisoikeus.

Siihen en osaa sanoa miten tuo vakuutus vaikuttaa, verotetaanko se erikseen vai lasketaanko potti yhteen. Itse sain perintöni aikana kun vakutuus oli veroton.

Vierailija
5/6 |
16.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos isäsi omisti talon, kuka sen peri ja onko äidilläsi avio-oikeus isäsi omaisuuteen?

Vierailija
6/6 |
16.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhempieni yhteisessä estamentissä oli toive, että elossa oleva saa hallintaoiokeuden irtaimeenja kiinteään omaisuuteen. Toki oman lakiosansa voisi vaatia rahana, mutta tähän ei ole tietenkään tarvetta.

Niin persiistä tässä vakuutuksessa on, että se myytiin pari v sitten vanhemmilleni juuri tuolla verottomuus-myyntivaltilla :-(