Mies tuo työkavereita kylään juomaan ja syömään, enkä jaksa enää!
Olen itse työtön. Mies on toimistohommissa, joten hänelle kertyy paljon työkavereita. Aina työpäivän päätteeksi mies tuo työkaverinsa meille kylään juomaan kahvia ja herkuttelemaan leivonnaisten kera. Mies aina soittaa minulle etukäteen, että laitan nämä kahvit ja leivonnaiset valmiiksi, ikään kuin olen jokin hänen tarjoilijansa. En tiedä kuinka kauan jaksan tätä enää.
Alun perin aloin laskuttamaan miehen työkavereita kahvista ja leivonnaisista sillä eihän kukaan töitä ilmaiseksi tee, mutta vähän ajan päästä mies pisti tämän toiminnan kokonaisuudessaan poikki. Sitten loin keittiöön ns. itsepalvelupisteen, jossa jokainen keittää itse omat kahvinsa ja ottaa kaapista juuri niitä leivonnaisia, joita itse haluaa. Tämäkään ei miehelle kelvannut, vaan haluaa minun auttavan tarjoiluissa.
Varmaan viimeinen niitti oli se, kun mieheni työkaveri täytti 40 vuotta ja minun piti leipoa hänelle kakku. Seuraavan kerran kun mies pyytää minua leipomaan synttärikakkua jollekin jota en edes tunne, saavat kostona tulla tyhjän ruokapöydän ääreen. Mittani on täysi.
Kommentit (20)
Vai että pitää oikein kahvit keittää ja pari leivosta laittaa pöydän ääreen!
Jaxuhali.
Eihän tuota kukaan jaksa oikeassa elämässä, vaikka sinulla työttömänä saattaa olla aikaa.
Leivonnaisia joka päivä ja enemmän kun yhtä sorttia.
Ala laittaa tarjolle kasviksia niin joskos tokenevat.
Hauska, ...laskuttamaan... Maksullinen nainen.
Vierailija kirjoitti:
Eihän tuota kukaan jaksa oikeassa elämässä, vaikka sinulla työttömänä saattaa olla aikaa.
Leivonnaisia joka päivä ja enemmän kun yhtä sorttia.
Ala laittaa tarjolle kasviksia niin joskos tokenevat.
Voisin tosiaan alkaa tarjoamaan kasviksia ja muita terveystuotteita ja sanoa, että niin kauan kun minä hoidan tarjoilut niin tarjottavat ruuat ovat myös minun mukaisia. Eiköhän siihen lopu tämä minun hyväksikäyttö.
ap
Aina? Siis joka päivä? Sitten ymmärrän ärtymyksen.
Vierailija kirjoitti:
Aina? Siis joka päivä? Sitten ymmärrän ärtymyksen.
Melkein joka päivä. Viikonloput, vapaa päivät ja yksittäiset työpäivät ovat asia erikseen.
ap
Eikö miehesi voi mennä kavereineen kahville vaikka kahvilaan?
Entäpä jos keksisit itsellesi jonkin harrastuksen tai oman menon? Eikai sinun tarvitse aina kotona päivystää.
Mä en usko sanaakaan tuosta sepustuksesta. Ei kukaan päästään terve nainen moiseen suostu.Eikä kukaan enää syö leivoksiakaan.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Aina? Siis joka päivä? Sitten ymmärrän ärtymyksen.
Melkein joka päivä. Viikonloput, vapaa päivät ja yksittäiset työpäivät ovat asia erikseen.
ap
Siis "pelkkiä" työkavereita vai onko miehellä oma yritys ja siksi pitää ruokkia niitä työntekijöitä?
Neuvottele miehesi kanssa. Tuohan on kallista puuhaa ja lisäksi vielä sinulle tulisi maksaa palkkaa tästä työstä. Ellei mene koko päivää, niin melkein, jos leivot, katat, tarjoilet, tiskaat ja siivoat ventovieraiden palvelemiseksi.
Näinkin päivänselvä provo uppoaa palstamammoihin? Onko elämänne oikeasti noin sisällötöntä?
No joo, kahvit voisin kiehauttaa, mutta jos jatkuvasti käyvät, niin en nyt joka päivä. Ja en taatusti leipoisi kyllä jatkuvasti tarjoiltavaa. Pyh, käske miehes näpätä keksiä kaupasta tullessaan..
No kai ne nyt meillekin saa tulla!
Vierailija kirjoitti:
Eikö miehesi voi mennä kavereineen kahville vaikka kahvilaan?
Eivät voi.
ap
Provot käyvät aina vaan huonommiksi. Tämä oli jo niin huono, että pahoitin ihan mieleni. :(
Lähde ensi kerralla ulos omiin menoihin äläkä enää rupea kokkaamaan. Sano että mies hpitakoon omat tarjoilunsa itse.
Mene lusmu töihin niin ei tarvitse tarjoilla.
Nih!