Jääkiekon A-maajoukkue - B ja C - lakkautettava - turhaa rahanmenoa
https://www.is.fi/nhl/art-2000005637582.html
Miksi maksaa jättipalkkaa valmentajille ja toimihenkilöille, kun pelaajat eivät edes halua pelata maajoukkuepelejä? Kaikesta muustakin leikataan, joten miksi tästä rahareiästä ei luovuta?
Seurajoukkueet voivat jäädä Suomeen, koska ne ovat yksityistä bisnestä eivätkä kuluta verovaroja. Tosin niidenkin ry-pohjalla toimivan junioritoiminnan rahoittaminen verovaroin pitäisi lakkauttaa. Jääkiekon kaltaista mukaurheilua parempia liikuntamuotoja on pilvin pimein ja ne ovat sitä paljon halvempia, joten sekään ei ole syy jatkaa verorahoilla toimivia lätkätalkoita.
Kommentit (4)
Jos Lauri Marjamäki vaihdettaisiin pois päävalmentajan tehtävästä, niin NHL-pelaajat palaisivat maajoukkueeseen.
Vierailija kirjoitti:
Jos Lauri Marjamäki vaihdettaisiin pois päävalmentajan tehtävästä, niin NHL-pelaajat palaisivat maajoukkueeseen.
Kyllä kieltäytymisiä tuli ennen Marjamäen aikaakin. Ei ehkä sataa prosenttia lähenteleviä lukemia, mutta oli niitä usein kahden käden sormen laskettavata määrä.
Se on tosin uusi vivahde, että KHL-pelaajistakin muutama kieltäytyy.
Itsehän ne Ceet ja Beet pelaamisensa maksaa.
Kaikki kiekkoilu ihan typerää ja turhaa!