Onko totta, että lapsettomilla pareilla sekä yksineläjillä on eniten kulutusluottoja yms kalliimpaa velkaa?
Kasaantuuko maksuhäiriöt heille? Jos kasaantuu, niin mistä muusta se johtuu kuin yksin asumisen kalleudesta? Onko kulutustottumuksissa eroa?
Vai tulevatko lapset kalliiksi? Saavatko lapsiperheet paremmat etuudet vai käyttävätkö he varansa viisaammin? Näkevätkö he enemmän vaivaa, jotta saisivat elämisensä hinta-laatusuhteen paremmaksi ?
Kommentit (6)
No kun tota Siltsun rehveltämistä katsoo, niin ihan onnellinen olen lapsensaannista...
Ei. Lapsettomilla pareilla on suurempi sijoitussalkku, kun se raha ei mene kersoihin.
Yksinäisellä ei ole puolison tuloja helpottamassa tilapäisiä rahaongelmia. Lapseton pariskunta ehkä uskaltaa ottaa enemmän riskejä lainojen suhteen. Lasketaanko lapsettomiksi sellaiset pariskunnat joilta on lapset otettu huostaan?
Luulen, että nuo pikavipit sun muut kasautuu nuorille, joilla ei ole vielä lapsia. Harvemmin niitä kai mitkään eläkeläiset ottaa, se on kuitenkin nuoremman sukupolven juttu.
Olen ymmärtänyt että nykyajan alle kolmekymppisille velkaantuminen ei ole enää sellainen häpeä, mitä se esim. minun ikäisillä on. Pidetään jopa ihan normaalina, että laskut kierrätetään ulosoton kautta.
🇺🇦🇮🇱
Suurinpana riskiryhmänä on 25-44 v. miehet ja eniten merkintöjä on nuorilla aikuisilla.
Eikös tästä vasta julkaistu tutkimus? En muista missä.