Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tällä viikollakin jo 75€ kauppaan ja apteekkiin :(

Vierailija
22.03.2018 |

Ihan liikaa. Pyrin siihen että viikkobudjetti on noin 50-60€. Asun 3-vuotiaan ja vauvan kanssa. 3v syö samoja ruokia kuin minäkin ja on viikonloput isällä. Vauva syö jonkun verran korviketta, suurimmaksi osaksi oma maito. Lasten ruokiin ei siis juuri edes mene mitään, tuo 50-60€ on ihan itseen törsäämistä.

Olen elänyt 10€-20€ viikkokin, niin tuo tuntuu todella isolta. Ei kauheasti varaa kun nyt ajattelee että ainakin 200€ menee kuukaudessa ruokaan, hygieniatuotteisiin ja apteekkiin.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
22.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä oli just eilen hyvä edullisten ruokien ketju, sieltä kannattaa katsoa vinkkejä jos ruokalasku tuntuu liian suurelta. Apteekkiin välillä menee rahaa ja sille ei aina voi mitään, mutta toki tarpeeton kannattaa jättää sieltäkin ostamatta. Just esimerkiksi uutisoitiin, että lapsille yskänlääkkeet ovat vain haitallisia ja aikuisillekin tarpeettomia. 

Vierailija
2/5 |
22.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elämänhallintakysymys. Vaikka turha enää valistaa, kun tilanne on jo päällä, mutta joku muu voi ottaa oppia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
22.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

No. Tuo selittää paljon, jos olet joutunut tekemään hankintoja apteekissa....Vai ovatko ne joka viikoisia hankintoja?  Mutta muutoin on hieman hankala ottaa kantaa siihen, että pitäsikö olla huolissaan; on torstai aaamupäivä ja tässä vaiheessa, jos on hyvin suunnitellut ja harkinnut ja vielä jos kotoa löytyy ennestän hieman "kotivaraa" (peruselintarvikkeita), niin välttämättä ei tarvitse mennä kauppaan lainkaan.   

Vierailija
4/5 |
22.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toi on pieni raha. Oikeesti. Älä tee olemattomista ongelmia. Vai onko sulla rahat niin tiukalla, että varaa ruokaan ja lääkkeisiin on 10-20e/viikko?

Vierailija
5/5 |
22.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

200 € kuukaudessa ruokaan on mielestäni ihan normaali summa yhdeltä.