Anni, 23, tilasi halvan huulipunan Kiinasta: huulet turposivat ja tulehtuivat
Eli siis tämä Iltalehden juttu: http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201803072200793495_u0.shtml
Joku sanoo kommenteissa, että todellisuudessa tyyppi ottanut huulitäytteitä ja käyttänyt ohjeiden vastaisesti huulipunaa, jolloin huulet tulehtuneet. Onkohan noin? Tosin, en itsekään tilaisi mitään Kiinameikkejä, kun ei niistä voi tietää mitä myrkkyjä niissä oikeasti on.
Kommentit (30)
Huvittavaa, että tuolla joka toinen käy nokkelana sanomassa, että "eepähän tarvihe nimittäin potoksia, ehhehe" .
Huonosta läpästä vielä huonommaksi kun faktatkin on vinossa.
Kiinasta tilatuissa jutuissa voi olla ihan mitä vaan. Joskus oli kai Briteissä tai USAssa pientä kohua jostain kiinalaisesta yrttisalvasta, joka auttoi vaikeisiin atopioihin paremmin kuin lääkärin kirjoittamat lääkkeet, oikeita ihmeparantumisia tapahtui. Alkoivat sitten länneesä tutkia mitä se ihmesalva oikein sisälsi, ja oli sellaiset hevoskuurit kortisonia ettei mitään rajaa. Ja tietty nää melamiinimaidot- ja karkit yms, raskasmetallit meikeissä jne.
Mitään meikkejä, ihovoiteita yms. ei pidä ostaa Kiinasta. Järki hoi, käyttää vaan dermatologisesti testattuja tuotteita!
vähän ot, mutta mietin että aika usein noissa kommenteissa on tyyppejä, joilla lukee että "vapaaherra yrityksessä minä itse" tai klassinen "elämän yli_opisto".
Mutta jutusta: en ikinä itse tilaisi Kiinasta noita puoli-ilmaisia meikkejä, mistään lääkkeistä tai luontaistuotteista puhumattakaan. Veikkaan, että on enemmän sääntö kuin poikkeus, että niissä on mukana (tai ovat lähestulkoon kokonaan) jotakin haitallista/myrkyllistä.
Miksi tilata Kiinasta asti huulipunaa, kun Suomessakin on aika edullisia merkkejä?
Kiinasta tilatut meikit ja lisäravinteet saattavat tosiaan sisältää ihan mitä vaan. Muistattehan myös että siellä käytetään vielä eläinkokeita eli kosmetiikan vuoksi on myös rääkätty elämiä toisin kuin EU:ssa.
Oiskohan huulitäytteillä osuutta asiassa.
Jos halpaa haluaa, niin Suomessa on saatavilla esim Essencen hintalaadusuhteeltaan oikein hyviä meikkejä.
Tytärkin erehtyi tilaamaan Kiinasta huulikiillon. Kokeilin sitä ja mun huulet liimautui yhteen. Ihan kamala elämys.
Niin, Kiinasta voi tulla mitä vain. Todella iso riski ostaa kosmetiikkaa tai luontaistuotteita sieltä. Ei siellä juuri tuotteita valvota eikä välitetä mahdollisista seurauksista.
Toisaalta itse olen saanut vastaavan reaktion ihan Suomesta ostetusta huulipunasta. En minäkään sitä ennen tiennyt olevani millekään allerginen ja ihan sujuvasti olin useamman vuoden meikannnut. Sitten ostin jotain uutta merkkiä ja pam.
Milloin ihmiset oppii, että siihen halpaan hintaan on syynsä. Ja se syy on juuri tuo.
Vaikka onnistuisikin pari kertaa tilaamaan tuotteen joka ei aiheuta mitään, mut onhan noita tutkittu ties kuinka paljon, että netistä saat parhaillaan tuotteen joka ei tee mitä sen pitää, pahimmillaan tuotteen joka on täynnä ties mitä, myrkkyjä ja muuta sopimatonta.
Vierailija kirjoitti:
vähän ot, mutta mietin että aika usein noissa kommenteissa on tyyppejä, joilla lukee että "vapaaherra yrityksessä minä itse" tai klassinen "elämän yli_opisto".
Iltalehden ja -Sanomien kommentoijat tosiaan on sitä vähemmän sivistynyttä ja koulutettua porukkaa, IS:n puolella on lisäksi valtavasti jankkaajia ja ankeuttajia, jotka on aina eri mieltä kaikesta mahdollisesta. Suurin osa on varmaan yli 45-vuotiaita. Aika masentava kokemus, kun joskus erehtyy lukemaan kommenttiosiota.
Jotkut ostaneet huulitäytteitä Kiinasta ampulleissa ja pistäneet asiakkailleen, eli feikkejä tuotteita ja sisältäneet vielä muunmuassa liimaa tai tuulilasinpesunestettä!
Siksi se halvin mahdollinen klinikka ei koskaan ole se paras!
"Huvittavaa, että tuolla joka toinen käy nokkelana sanomassa, että "eepähän tarvihe nimittäin potoksia, ehhehe" .
Huonosta läpästä vielä huonommaksi kun faktatkin on vinossa."
"vähän ot, mutta mietin että aika usein noissa kommenteissa on tyyppejä, joilla lukee että "vapaaherra yrityksessä minä itse" tai klassinen "elämän yli_opisto"."
Nämä kaksi asiaa liittyvät toisiinsa.
Minä sain melkein saman näköisen allergisen reaktion marketeissa myytävästä huulivoiteesta, sellainen pieni purkki joita myydään usein kassojen vieressä niissä telineissä.
Huulivoide sisälsi oksibentsonia, eli kävi ilmi että olen allerginen sille. Sitä saattaa olla myös aurinkorasvoissa eli jos joku ihmettelee miksi saa rasvauksesta huolimatta näppyjä, punoitusta tai turvotusta auringossa.
Englanniksi kyseinen aine on nimeltään Benzophenone-3.
On muuten ollut verenmyrkytys enemmän kun lähellä, jos huulesta tullut pari teelusikallista mätää.
Kannattaisikohan lähettää se huulipuna tutkittavaksi, että selviää mitä aineita siinä oikein on, kun noin rajun tulehduksen aiheutti.
Vai jokohan se on tutkittavana? Ois kiinnostavaa kuulla että mitä se oikein sisälsi.
En ikinä ostaisi Kiinan testaamattomia myrkkyjä, kun Suomessakin saa esim. Essencen tuotteita todella halvalla! Ainoastaan kynsilakat kyseisellä merkillä on kuraa, mutta muut tuotteet ovat aivan huippuja hintaansa nähden.
Kai siihen jotain postikulujakin tuli, sen hinnan, parin euron lisäksi?
Eikö olis sillä rahalla jo saanut ostettua kaupasta huulipunan?
Noissa Kiinan kosmetiikassa ja pistoshoitotuotteissa on esiintynyt sementin sideaineita, lasinpesunestettä ja liimayhdisteitä, joissakin kauneustuotteissa jopa ollut bensaa!
oho, se kommentti on hävinnyt noista Facebook-pohjaisista kommenteista jutun lopusta.