Asiakkaat palvelualalla!
Tiedättekö sen ihmistyypin asiakkaissa, kenen kanssa on saattanut käydä pieni erehdys jossain asiakaspalvelutilanteessa, ja vaikka mitään suurta ongelmaa ei ole tapahtunut, asiakas silti valittaa ja uhriutuu viimeistä päivää? Kokemuksia?
Raivostuttavaa.
Esimerkki:
Asiakas: paljonko nämä mustat kengät maksaa?
Minä: 150 euroa
Asiakas: miksei nämä ole -50% niin kuin muut kengät?
Minä: koska ne ovat normaalihintaiset
Asiakas tulee takaisin seuraavana päivänä, ja kertoo että tänään kenkien hyllyttäjä on sanonut kenkien olevan alennuksessa, koska hyllyttäjän mukaan kaikki mustat kengät on alennuksessa. Selitän, että valitettavasti hyllyttäjämme ei työskentele meillä ja vaikka nämä kengät ovat mustat, ne ovat normaalihintaiset. Asiakas on kuitenkin sen verran tuohtunut, että annan asiakkaalle -50'% alennuksen ko kengistä. Asiakas ymmärtää tilanteessa että kyseessä on merkkikenkä ja alennus on poikkeustilanne. Asiakas ymmärtää myös ettei hyllyttäjämme ole ollut tietoinen meidän hinnoittelustamme
Saatuaan merkkikengät puoleen hintaan, asiakas tekee erillisen kirjallisen reklamaation tilanteesta , kuinka huono palvelu meillä on!
Kengät muutettu :D
Kommentit (2)
Vierailija kirjoitti:
Asiakaspalvelutöissä oppi, että ihmiset on lähtökohtaisesti täysin perseestä syvältä ja poikittain, kunnes toisin todistetaan.
Tämä on kyllä niin totta. Ihmisille ei lähtökohtaisesti riitä mikään, ja ei osata olla kiitollisia mistään. Ja käytetään sitä asiakaspalvelutilannetta omanarvontunteen nostamiseen valittamalla aivan saatanasti
Asiakaspalvelutöissä oppi, että ihmiset on lähtökohtaisesti täysin perseestä syvältä ja poikittain, kunnes toisin todistetaan.