Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun ei kestä valvomista, ei kannata tehdä lapsia?

Vierailija
22.12.2017 |

Olen huomannut, että minulle yöunet ovat avain henkiseen hyvinvointiin. Kun elämässä on säännöllinen rytmi ja saan nukuttua 7-8 tuntia yössä, pysyn hyväntuulisena ja tasapainoisena. Jos joudun valvomaan, muutun hyvin vihaiseksi, ahdistuneeksi ja masentuneeksi. Näihin vaivoihin olen saanut hoitoakin ja syönyt niihin lääkkeitä, mutta pystyin lopettamaan hoidot, kun opin nukkumaan kunnolla.

Olen nyt 29-vuotias. Lasten tekeminen olisi ajankohtaista ja mies sitä varten olisi olemassa, mutta eipä taida minun luonteenlaadullani lapsia kannattaa tehdä. Vai miten te lapselliset ajattelette?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
22.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on huonoja kokemuksia pikkulapsiajasta unihäiriöisenä. Jatkuva univelka vei terveyden todella huonoksi eikä nukkuminen ole vieläkään normaalia, vaikka lapsi on jo aikuinen. Kaikkea on yritetty mutta lääkäriltäkin on keinot loppu. Nukun varmaan loppuelämäni lääkkeillä.

Vauvavuoden jälkeen tuli ero. Väsymykseni ei ollut ainoa syy mutta kyllä sekin vaikutti.

En suosittele lapsia unihäiriöiselle.

Vierailija
2/3 |
22.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me nukumme vauvan kanssa perhepedissä. Nukun sujuvasti joskus kymmenenkin tuntia vauvan kanssa. Kun menee sieltä, mistä aita on matalin, niin helposti saa nukuttua. Tosin ensimmäiset 4kk oli rankkoja, kun harjottelimme imetysasentoja ja otteita. Sen jälkeen on mennyt hyvin. Ei tarvitse huudattaa lasta, lämmitellä tuttipulloja ja vauva saa hyvin läheisyyttä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
22.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet täysin oikeassa. Jos normaaliin arkeen liittyvä unettomuus aiheuttaa ongelmia, lapset tekevät kaikesta vielä paljon pahempaa.