Lapset ovat jo kouluikäisiä. Palaan kolmivuorotyöhön. Mielipiteitä?
Olen huolehtinut enimmän osan kotitöitä, mutta jatkossa en aio jaksaa.
Ajattelin, että otan vastuulleni koko perheen vaatehuollon, koska toisten on vaikeinta hallita sen kokonaisuutta. Minäkin saan joka päivä olla tarkkana, että paljon urheileville on puhdasta päälle pantavaa, miehen työvaatteet on silitettynä yms. Jätän perus siivoamisen miehelle ja lapsille. Siivoan vain omat jälkeni. Kauppa-asiat täytyy hoitaa enimmäkseen vapaapäivinä, mutta kaikki saavat kantaa vastuuta ruoanlaitosta.
Vaikuttaako suunnitelmani reilulta? Ideana on myös se, että jos kotona on kaaosta, niin ainakin liikumme puhtaissa vaatteissa ja näytämme itse siisteiltä. Olen päättänyt olla stressaamatta.
Ja kauppaostokset kannattaa tilata kotiin tai noutopalveluna. Helppo täyttää netissä ja hakea kerran tai kaks viikossa ostokset valmiina työmatkalla. Jää yllättävän iso stressi pois.