Onko lääkärin lisäksi mitään muuta ammattia, joilla on 100% työllistyminen myös tulevaisuudessa
Mistään ei voi olla varma, muuta kuin siitä että ihmiset ovat valmiita maksamaan sairauksiensa hoidosta yhtä vain enemmän. Edes koodaajan ammatti ei ole mitenkään varma työllistäjä, sitä automaatio voi korvata sen aika pian.
Kommentit (41)
Typerä aloitus..totta kai on myös muita ammatteja.Taitaa itse lekuri aloittanut tämän ketjun.
Sairaanhoitaja ja lähihoitaja. Eiköhän lääkärit halua tulevaisuudessakin toisia tekemään ne paskemmat duunit.
Ei lääkäreilläkään ole enää 10v päästä
Just oli juttua, että robotit alkaa korvata lääkäreitäkin. Labrassa otetaan näytteet ja kone analysoi mikä on pielessä ja määrää reseptin.
No ei lääkäri nyt ihan ensimmäisenä tule mieleen kun miettii ammatteja jotka eivät ole koneilla korvattavissa. Mieti nyt valtaosaa lääkärikäynneistä: joku tulehdus jossain ja siihen määrätään antibiootit. Melko helposti tuo on siirrettävissä siihen että kone kirjoittaa tulosten perusteella reseptin.
Toisaalta: ihmiselle annetaan kysymyspatteristo, jossa kysellään esim. onko kiou toispuoleista, huimaako jne. mitä nyt lääkäritkin kyselee ja näiden avulla kone rajaa vaihtoehtoja
Lääkärit korvataan aika helposti robotilla, sairaanhoitajia ei.
Mutta ainakaan vielä ei ole keksitty maanviljelijärobottia, joka osaisi oikeaan aikaan mennä pellolle tekemään töitä. Liian monimutkainen homma.
Kaikkia töitä on tulevaisuudessakin.
Mutta se olennainen, eli se, että mistä työstä maksetaan asianmukainen palkkakin, se onkin sitten jo vaikeampi juttu. Sen asian voi loppujenlopuksi ratkaista ainoastaan markkinat ja valtion taloudellinen johtaminen. Mikäli pääomien valtaa lisätään, se tarkoittaa sitten sitä että työn kannattavuus heikkenee.
Ja sekin on valtion ja eduskunnan päätettävissä, millä linjalla valtiossa toimitaan työn osalta, eli sovitaanko työstä markkinoilla, vai tehdäänkö niin että aletaan tekemään kaikenlaisia väkinäisiä pakottamis-ratkaisuja, joilla siis lopulta myös heikennetään työn kannattavuutta ja sen lisäksi käytännössä lisäksi ryöstetään ne henkilöt joiden työpanoksesta kyse.
Valtio ei voi myöskään piiloutua markkinoiden taakse päätöksissään. On nimenomaan valtion talouden ohjaamisen asiaa, että työllisyyttä saadaan aikaan työntekijöille kannattavasti myös sen kaltaisissa tehtävissä, jota markkinat ei suoraan tue. Tämä vaatii jonkinasteista tasapainoilua toki.
Markkinat on ihan hyvä juttu, mutta markkinavoimia puolestaan pitää kyetä ohjaamaan, muutoin se päätyy ilman ohjaamista erilaisiin monopoleihin tai muihin kriiseihin, kun ainoastaan hinnat nousee ja volyymit pienenee jne. Se on valtion hommaa huolehtia siitä että monopoleilla ei päästä rahastamaan koko systeemiä tyhjäksi, vaan talouden ohjaamistoimilla saadaan taloudellisia toimintamahdollisuuksia laajemmiksi, jolloin työ voisi ainakin teoriassa olla ihan hyvä peruste taloudelliselle tulolle.
Sen sijaan jos työstä ei enää saada kysyntää aikaan, sitten alkaa olemaan jo sekin aika ohitse että työtä pidettäisiin perusteena taloudelliselle tulolle, ne on ne perusteet löydettävä sitten jo jollain muulla tavalla.
Kiina ja Intia on täynnä sairaanhoitajia myös meille tulemaan. Että se siitä. Ovat tyytyväisiä 1500 euron kk-palkkaan.
Lääkäriä ei korvata aikoihin. Vähän sama asia kuin lentäjillä, koneet voisivat lentää ilman, mutta ihmistä voidaan tarvita, kun konekaan ei aina tajua kaikkea.
Sanoisin, että hoitoalalla riittää töitä. Työsuhteet voivat kyllä olla määräaikaisia ja (3-)vuorotyö on p*rseestä. Sitten, oman alansa huipuille riittää luultavasti aika paljon töitä. Hyvin verkostuneelle hlölle löytyy töitä. Lääkäreillä kanssa hyvät työllisyysnäkymät, mutta lähiaikoina ollut otsikoissa, että lääkäreitä koulutetaan liikaa, kun ulkomailla opiskelee niin moni, ja palaavat sitten usein takaisin töihin Suomeen.
Hautaustoimiston pitäjä. Ei lopu hommat koskaan.
Lavita kirjoitti:
Hautaustoimiston pitäjä. Ei lopu hommat koskaan.
Työ ei lopu koskaan.
Mutta maksetaanko siitä palkkaa, on varmasti tuhat skenaariota jolla myös hautausalan palvelut toteutetaan ilman palkkaa ja ilman osinkoja.
Kyllä se vaan niin menee, että poliittinen tahto työn kannattavuuden ylläpidolle täytyy löytyä, tietenkin mieluiten markkinoiden kautta. Markkinoihin politiikka ei voi suoraan puuttua, mutta markkinoiden toimintaympäristöön kyllä, lainsäädäntö, sääntelyt, verotus yms.
Minulla on sllainen ammatti, en sano sitä, kun täällä ollaan niin ilkeitä aina. Ei koskaan työtöntä aikaa. Tiedän myös 2 muuta amattia, jossa kokemuksen mukaan ei tarvitse olla työtön.
Mies 29v plus 1v miettii kirjoitti:
Pappi. Nuorisotyönohjaaja.
Siis papeille ei todellakaan löydy oman alansa töitä. Tai ainakaan teologian maistereille. Moni työskentelee ihan eri töissä, mihin olisi koulutus ja pätevyys. Vai onko erikseen joku pappis-koulutus teologian lisäksi, mikä varmistaa työt?:D
lähärit ja hoitsut saa töitä jos ottavat pätkiä ja paskoja työvuoroja. Surkeaa palkkaa unohtamatta, ja muistetaan että samalla on heitä paljon työttöminä, alueellista.
Upseereille on aina virat kun valmistuu.
Ylilääkäri.