Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lukemistaitojen heikkeneminen on viihdytysyhteiskunnan yksi ilmentymä

Vierailija
04.10.2017 |

Viihdytämme itsemme hengiltä, totesi mediatutkija Neil Postman 1980-luvulla. Viihtyminen ja viihdyttäminen on se, mikä myy. Media ja jukkisuus, isot rahat. Pelifirmat ja julkkikset ovat seksikkäitä ja rikkaita! Miten voidaan kuvitella, että lapsi ei näe ja seuraa, mitä aikuiset arvostavat?! Puhelimien ja koneottensa räpläystä, jatkuvaa somevirtaa, jossa jokaisen itseään kunnioittavan pitäisi, muka, olla.
Kirjojen lukeminen on kaiken tämän vastakohta ja huuto hiljaisuudelle ja rauhoittumiselle. Annammeko kotona aikaa tälle? Voidaanko laitteita sulkea? Keskustellaanko oikeista asioista lapsen kanssa ja koemmeko todelliden elämän, luonnon kokemuksia yhdessä? Jos vastaamme yhteiskuntana kielteisesti, ei lapsia ole syyttäminen kehityksestä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
04.10.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

No anna aikaa ja sulje laitteet. Ei se ole sen vaikeampaa.

Vierailija
2/2 |
06.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harmi, että tuota ko. kirjaa ei juuri ole saatavana oikein mistään, ei edes divareista käytettynä, oli oikein hyvä kirja ja paljon siteerattukin ja hyvästä syystä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän kuusi