Ex haluaa yhtäkkiä lisää rahaa.
Tilanne siis seuraava. Erottu on vähän yli kolme vuotta sitten. Tähän asti arki on sujunut omasta mielestä hyvin. Lapsen tapaaminen on onnistunut ja saimme sovittua elatusmaksut ja ne vahvistettiin lastenvalvojalla. Ei sen kummemin ole oltu yhteydessä kuin mitä lapsen asiat on vaatineet ja ainakin minulle se on sopinut oikein hyvin.
Nyt noin vuosi sitten exä löysi uuden miehen itselleen ja ovat kuulemma ostamassa uutta yhteistä asuntoa. Ja kas kummaa, nyt tässä pari päivää sitten sain soiton exältä ja hän ilmoitti että hänen mielestään pitäisi elatusmaksu suurin piirtein tuplata. Olen kyllä osallistunut kaikenlaisten tavaroiden ja muiden kulujen kattamiseen ja lisäksi maksanut sen elarin. Nyt vaan tulee mieleen että joudun maksamaan exän uutta asuntoakin. Mitä mieltä te olette?
Kommentit (5)
Jos lapsen olosuhteet eivät ole muuttuneet, eivätkä vanhempien (ei ole jääty työttömäksi tms.) ei liene tarvetta tarkistaa elatusmaksua. Lastenvalvoja auttaa jos menee hankalaksi. Uusi isompi asunto uuden miehen kanssa ei ole perusteltu syy nostaa elaria.
Kiitos kommenteista. Täytyy lähteä tosiaan tuon lastenvalvojan kautta asiaa hoitamaan. Ja ei olosuhteet ole muuttuneet heillä ainakaan huononpaan suuntaan. Exä sai jokin aika sitten opintonsa päätökseen ja ilmeisesti sai myös työpaikan itselleen. Joten ainakin taloudellinen hyvinvointi heillä pitäisi olla kunnossa. Myös tämä hänen uusi miehensä on työssä käyvä. Aloittaja.
Et todellakaan maksa. Lisäksi sen uuden miehenhän katsotaan myös elättävän eksääsi , eikö?
Eihän elareita enää nykyisin maksella ollenkaan, kun naperot ovat vuorotellen kummankin vanhemman luona.
Lastenvalvojalle aika ja tarkastuttamaan summa eihän siinä muuta. Voi myös olla että elatusmaksun määrä pienenee