Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä on pahinta/kamalinta, mitä lomamatkallasi on tapahtunut? Miten asia selvisi?

Vierailija
24.07.2017 |

Onko lentolakko perunut koko lomasi? Hotellia ei ollutkaan olemassa? Joku matkaseurueestasi katosi kesken loman? Sairastuit vakavasti?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
24.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, meillä peruuntui koko loma jonkun lakon takia. Tästä on vuosia, enkä enää muista ketkä silloin lakkoilivat. Joka tapauksessa lento ei lähtenyt, meillä oli vain viikonlopun kestävä loma ja kun lakko kesti muistaakseni kaksi päivää, ei päästy mihinkään. Saatiin lennoista rahat takaisin, mutta hotellista tai teatterilipuista ei mitään, koska lakko oli Force majeure -tilanne.

Tuosta viisastuneena hotellit varataan nykyään aina niin, että on mahdollista perua ihan viime tinkaan asti.

Vierailija
2/11 |
24.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole sattunut mitään oikeasti kamalaa koskaan, mutta yhdellä omatoimilomalla oltiin varattu hotelli väärälle viikolle. Lennettiin tupaten täyteen olleeseen kaupunkiin Euroopassa kesken lomakauden ja vasta hotelliin kirjauduttaessa huomattiin, että hotellivaraus olikin vasta seuraavalle viikolle. No, onneksi oli luottokortit ja googlet, niin katsotiin halvin mahdollinen hotellimajoitus viikoksi, mentiin sinne, maksettiin luottokortilla ja peruttiin se toinen hotelli ilman lisämaksuja. Se halvin ei siis ollut mikään halpa, kun kaupunki oli lähes täyteen buukattu, eli oltiin viikko neljän tähden hotellissa hostellin sijaan. Lisähintaa tuli kuitenkin onneksi vain 200 euroa alkuperäiseen majoitukseen verrattuna, niin ei varsinaisesti mennyt mitenkään loma pilalle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
24.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pahinta oli se, että lensin korvatulehduksessa välilaskullisen lennon. Ihan tuskaa :(

Vierailija
4/11 |
24.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapseni joutui onnettomuuteen paluulentoa edeltävänä iltana. Ensin kova huoli ambulanssista, sairaalasta kieliongelmineen jne. ja tietysti myös lentojen peruminen, uusien etsiminen, majoitus jne. Onneksi kaikki järjestyi hyvin.

Vierailija
5/11 |
24.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Matkaseurueestamme yksi kuoli.

Vierailija
6/11 |
24.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehen vakava sairastuminen. Ostin uudet lennot kesken loman takaisin kotiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
24.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pariisissa marraskuussa 2015 sinä terroristi-iskuviikonloppuna. Syömästä palatessa kadut tyhjinä, ei meinattu saada taksia hotellille, ihmeteltiin että mitäs.. Hotellilla netistä huomasin IL:n ja IS:n sivuilta kirkuvat "Juuri nyt"-lööpit ja tajusin olleeni lähellä kauheutta. Tuli erilainen Pariisin loma.

Vierailija
8/11 |
24.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ystäväni (mies, itse olen nainen) kanssa lähdettiin Thaimaan Pattayalle lomalle kuukaudeksi ja heti ensimmäisenä iltana ystäväni alkoi ryyppäämään, juoksemaan baareissa, uhkailemaan ja kaatuilemaan itsensä vertavuotaville haavoille. Asia ratkesi niin että vuokrasin itselleni oman kaksion, pääsiin eroon muutamaksi päiväksi siitä kaverista. Lopulta kaveri palasi luokseni ja alkoi käymään suomalaisessa AA-kerhossa siellä Pattayalla. Loppuloma menikin sitten ok. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
24.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ystävä sairastui ja sai hitusen tehokkaan lääkekuurin. Kiva paimentaa pilleripöhnästä ystävää viikko.

Vierailija
10/11 |
24.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koko matka peruuntui usan itärannikolla riehuneen lumimyrskyn takia muistaakseni 2011 joulun jälkeen.

Tuhkapilven takia lomaltapaluu viivästyi 5 päivää omaan laskuun New Yorkissa (tuli muuten pikkusen kalliiksi 4 lisäyötä, halvin majoitus mikä siihen hätään löytyi maksoi 1000€/2hlö)

Kerran Italian reissulla matkatavarat varastettiin loman ekana päivänä hotellilta (oletettavasti henkilökunta diilasi niitä eteenpäin, ei oltu ainoat jolta sinä päivänä oli viety kamat).

Eräällä matkalla etelä-Amerikkaan oli kolme välilaskua ja alustava matka-aika reilu 30 tuntia. Heti eka lento oli myöhässä joten myöhästyin jatkolennolta. Lopullinen matka-aika kohteeseen olikin 4 välilaskua ja n.55 tuntia. Siinä vaiheessa ei naurattanut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
24.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up