Ihmisiä liikaa vai liian vähän?
Lööpit huutaa miten Suomessa syntyvyys on liian pientä mutta taas maapallolla liikaa väkeä. Mitä ihmettä? Jos maapallo ei kestä enää lisääntyvää ihmismäärää niin eikö se nimenomaan ole hyvä asia että väki vähenee? Tai tuodaan niitä ihmisiä tänne? Lapsilisät pois koko maailmasta niin alkaisi homma rulettamaan. Ei paljoa järki päätä pakota maksaa ensin siitä että ihmiset lisääntyy ja maksaa toiseen kertaan siitä kun ihmisiä on liikaa. Eikö ihmisten lisääntymisoikeutta pitäisi rajoittaa? Vai annetaanko jäädä vaan tulevien sukupolvien päänsäryksi, nautitaan me niistä lapsista ja nousukausista?
Kommentit (5)
Tietysti me lisäännytään ja nautitaan talouskasvusta jonka se mahdollistaa. Ei paljoa kiinnosta mitä tulevaisuudessa tapahtuu ja minä halusin lapsiperheen. Eikä ne minun lapsista ole kiinni. Muiden lapset ovat jotka ylikansoittaa.
Ei koske suomea tuollaiset ongelmat, ylikansoittuminen on muiden ongelma. Lapsilisiä pitäisi tuplata, ei niillä täällä edes kunnolla elä.
Typeryyttä edes miettiä ylikansoittumista. Ei ne pari muksua todellakaan tuossa määrässä näy! Aloitus on porvoosta.
Komppaan. Suomen väkiluvulla ei merkitystä joten suosittelen lisääntymään paljon, tämä tuo myös lisää talouskasvua.
PAIKALLISESTI on liikaa. Meillä kyllä tilaa riittää.