Minkä ikäset sisarukset teillä istuu vielä tuplarattaissa?
Haluaisin nimittäin meidän lapsille hankkia vielä tuplarattaat, vaikka vanhempi on jo lähemmäs 3 vuotta. Ajatuksena on, että pääsisin lasten kanssa paikasta toiseen helposti , kun asutaan pienessä kaupungissa jossa lyhyet välimatkat ja liikutaan paljon kävellen.Nyt talvella on meno onnistunut lyhyillä matkoilla niin, että esikoinen on ollut pulkan kyydissä ja kuopus omissa vaunuissaan.Pian lumet kuitenkin sulaa ja siihen loppuu pulkkailut.Haluaisin päästä käymään myös kaupungissa lasten kanssa, joten siinä myös yksi syy miksi mietin tuplarattaita. Kysymys kuuluu siis: KANNATTAAKO???? (ja jos kannattaa, niin millaiset???)
Jos jollain on kokemusta tai ehdotuksia, niin otetaan mielellään vastaan!
Kommentit (6)
ja nyt vasta ollaan luopumassa tuplista.
Meillä tosin tuo isompi on kävellyt lyhyitä matkoja kauemmankin aikaa, ja ollut välillä seisomalaudallakin.
Mutta pidemmät matkat, kiireessä paikasta a paikkaan b on sujunut joutuisasti tuplilla, tai jos on ollut kipeänä tms.
Meillä on Brion Twinetet, joihin olen ollut todella tyytyväinen.
Pitkät istuma/makuutilat, näppärän kapeat (mahtunut kaikista ovista niillä), jämäkät, iso tavarakori, jne.
JOS vielä tarvitaan tuplarattaita jatkossa, ostaisin uudemmankin kerran Twinetet ;)
En tiedä mitä 3 v mahtaakaan tuumata huomenna, mutta meidän tuplat lähtevät meiltä huomenna, ja vähän kyllä mietityttää, että miten jatkossa pitkät matkat mennään ;O
Hei,
meillä on myös tarvetta tuplarattaille kesällä. Esikoinen on 1v 11 kk, kun vauvan pitäisi syntyä. Käykö nämä twinetet myös ihan vastasyntyneelle, jos laittaa esim. kantokassin/lämpöpussin. Suositus taisi olla yli 6 kk.
Napsu:
Hei,meillä on myös tarvetta tuplarattaille kesällä. Esikoinen on 1v 11 kk, kun vauvan pitäisi syntyä. Käykö nämä twinetet myös ihan vastasyntyneelle, jos laittaa esim. kantokassin/lämpöpussin. Suositus taisi olla yli 6 kk.
pehmeässä kantokassissa (jossa kova pohja), ja hyvin meni :)
Selkänoja kääntyy kyllä niin makaavilteen, että tohdin epäillä mistä moinen suositus (6 kk->) ;O
Niiden istuimien kankaiden välissä on semmoinen " kangasliuska" , että ei sieltä kyllä vauva pääse kuinkaan luiskahtamaan.
Meidän kuopus syntyi 2/04, ja kyllä aivan ensimmäisestä ulkoilukerrastaan lähtien matkasi noissa rattaissa :)
Nuorin täytti juuri 2v ja isompi on 4v3kk. Rattailla liikutaan vielä sentakia, että isompi on astmaatikko, eikä varsinkaan pakkasilla pystynyt kävelemään juurikaan. Lisäksi jaloissa on virheasento, joka tekee kävelystä aika hidasta ja tyttö väsähtää nopeasti. Nyt rattaina on Brion variantit. Hyvin mahtuu rattaisiin istumaan, kun pituutta vanhemmalla on vasta 96cm. Eikä ole edes älyttömän raskaat työntää.
Meillä on ollut myöskin Twinetet ja niissä mahtuu hyvin pidempikin lapsi istumaan kuomun alle ja makuutila on todellakin pitkä! Ja ihan vastasyntynyttäkin niissä lykkäsin. Vauva nukkui pehmeässä kantokassissa (jossa kova pohja)
Toukokuussa syntyy tupliin uusi tuhisija ja 4v saa ruveta pyöräilemään. Viimekesän pyöräili jo hienosti. Eli meillä on oikeastaan vaan talvikäytössä ollut tuplat... Täällä kun ystävällisesti hiekotetaan kaikki jalkakäytävät ja vielä aivan reunasta reunaan. Pulkalla ei pääse mihinkään!
Meillä tyttö toukokuussa puolitoistavuotias, kun vauva syntyy ja tilasin hollantilaisesta nettikaupasta TFK-merkkiset tuplat. Tulivat eilen postissa ja vaikuttavat tukevilta ja ketteriltä, kun etupyörät ovat kapeammat. Melkein kuin kolmipyörämalli, mutta kuitenkin neljällä pyörällä. Ajattelin laittaa vauvan alusta saakka kantokassissa rattaisiin. Painavat kyllä ovat, 17,5 kg, mutta meillä on aika vähän autosta-autoon -siirtelyä, eli uskon näiden toimivan meillä.
meillä 1v ja 2v6kk ikäiset pojat istuu tuplarattaissa edelleen. Isompi on todella laiska kävelemään ja jos oikeesti tarvis mennä johonkin tiettyyn aikaan, käy meno huomattavasti nopeammin kun molemmat istuu kyydissä.
Multa on jo muutamaan kertaan kysytty myynkö rattaita, mutta en vielä kun kuitenkin tarvimme niitä vielä aika paljon. Aika painavat on kun molemmmat istuvat kyydissä, mutta tubless renkailla kulkevat kevyesti, olen tykännyt rattaista paljon.