Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Psykopaattiko?

02.07.2017 |

Siis auttakaa nyt naista mäessä. Mun ex oli sellainen koukuttaja ja manipuloija, että olen ihan addiktoitunut siihen edelleen, vaikka erosta on n. 2 kuukautta. Vasta viikko sitten erään ystäväni kommenttien perusteella tajusin, että hän saattaisi olla jonkinlainen psykopaatti. Jotenkin kaikki suhteemme vaiheet puhuvat sen puolesta: hän tiesi, milloin kannattaa käydä kimppuuni. Sitten, kun hän oli saanut minut koukutettua, hänen tunteensa alkoivat hiipua. Koko ajan hänen useampikin exänsä roikkui hänessä ja jotenkin hän saa koukutettua heidät itseensä, vaikkei varsinaista suhdetta olisikaan. Erinäisiä rakkausviestejä tulee edelleen noilta exiltä. Nuoruudessa hänellä on kaikkea levotonta ja rikollistakin toimintaa. Mutta muissa ympyröissä, esim. töissä hän vaikuttaa erittäin joustavalta, ystävälliseltä, auttavaiselta, jopa erittäin pyyteettömästi auttavaiselta. Näkee kaikki ihmiset positiivisesti jne. Mutta parisuhteessa todellisuus on ihan toista: kaikki tapahtuu hänen ehdoillaan ja jos ei tapahdu, hänestä on helpointa erota heti! Ei puolusta puolisoaan, ei ole mitään meitä, on vaan hän ja hänen elämänsä. Ei suunnittele tulevaa. Kehuu ja imartelee kyllä, mutta välillä on täysin kylmä ja välinpitämätön. Juuri tuo rakkauden ja totaalisen välinpitämättömyyden vuorottelu ajaa ihmisen hulluksi ja jonkinlaiseen addiktioon. En voinut ymmärtää, että hän olisi noin manipulatiivinen ihminen, kun toisaalta vaikutti ihan "Jeesukselta" ja itse ei ole koskaan "perhepiirissä" törmännyt tuollaiseen manipulointiin tai että itse vastaavaan kykenisin vaikka yrittäisin. Nyt pitäisi päästä eroon, kun järki kyllä ymmärtää, että tässä vaan koko oma persoonallisuus hajoaa tuon ihmisen vaikutuspiirissä, mutta tänäänkin hermo petti ja lähetin hänelle viestiä. Olen todellisessa hädässä. Auttakaa! Miten pystyn pitäytymään erossa koko tyypistä?????

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
02.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyttäjä6160 kirjoitti:

Siis auttakaa nyt naista mäessä.

Mun ex oli sellainen koukuttaja ja manipuloija, että olen ihan addiktoitunut siihen edelleen, vaikka erosta on n. 2 kuukautta. Vasta viikko sitten erään ystäväni kommenttien perusteella tajusin, että hän saattaisi olla jonkinlainen psykopaatti.

Jotenkin kaikki suhteemme vaiheet puhuvat sen puolesta: hän tiesi, milloin kannattaa käydä kimppuuni. Sitten, kun hän oli saanut minut koukutettua, hänen tunteensa alkoivat hiipua. Koko ajan hänen useampikin exänsä roikkui hänessä ja jotenkin hän saa koukutettua heidät itseensä, vaikkei varsinaista suhdetta olisikaan. Erinäisiä rakkausviestejä tulee edelleen noilta exiltä. Nuoruudessa hänellä on kaikkea levotonta ja rikollistakin toimintaa. Mutta muissa ympyröissä, esim. töissä hän vaikuttaa erittäin joustavalta, ystävälliseltä, auttavaiselta, jopa erittäin pyyteettömästi auttavaiselta. Näkee kaikki ihmiset positiivisesti jne.

Mutta parisuhteessa todellisuus on ihan toista: kaikki tapahtuu hänen ehdoillaan ja jos ei tapahdu, hänestä on helpointa erota heti!

-Ei puolusta puolisoaan, ei ole mitään meitä, on vaan hän ja hänen elämänsä.

-Ei suunnittele tulevaa.

- Kehuu ja imartelee kyllä, mutta välillä on täysin kylmä ja välinpitämätön. Juuri tuo rakkauden ja totaalisen välinpitämättömyyden vuorottelu ajaa ihmisen hulluksi ja jonkinlaiseen addiktioon.

En voinut ymmärtää, että hän olisi noin manipulatiivinen ihminen, kun toisaalta vaikutti ihan "Jeesukselta" ja itse ei ole koskaan "perhepiirissä" törmännyt tuollaiseen manipulointiin tai että itse vastaavaan kykenisin vaikka yrittäisin. Nyt pitäisi päästä eroon, kun järki kyllä ymmärtää, että tässä vaan koko oma persoonallisuus hajoaa tuon ihmisen vaikutuspiirissä, mutta tänäänkin hermo petti ja lähetin hänelle viestiä. Olen todellisessa hädässä. Auttakaa! Miten pystyn pitäytymään erossa koko tyypistä?????

Tulosta tuo mitä olet kirjoittanut paperille. Lue se uudelleen ja uudelleen. Katso sitä mitä itse olet kirjoittanut parisuhteestanne. Keskity ajattelemaan sitä, millaista parisuhteenne todellisuudessa on ollut. Älä yritä muistella mitä hyvää teillä oli vaan mitä elämä oikeasti oli tyypin kanssa.

Kukaan muu ei voi estää sinua pilaamasta loppuelämääsi psykon leikkikaluna. Sen päätöksen pitää tulla sinusta itsestäsi. Sinä olet arvokas ihminen itsenäsi joten miksi tuhlaisit elämääsi yhtään enempää tuollaisen kanssa? Väliaikainen yksin oleminen on paljon paljon parempi valinta kuin tuollaisen leikkikaluksi päätyminen.

Muista että sinä menet siihen suuntaan mihin sinä päätät. Psyko ei ohjaa laivaasi vaan edelleen sinä pidät kiinni ruorista. Valitse suunta poispäin ja anna mennä.

2/2 |
02.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

nih

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi viisi