Liian kallista asumista? Helsinkiläisten asumisongelmat paisuvat – asumistuen varassa elävien määrä kaksinkertaistui
Nousua selittää ainakin vuonna 2009 alkanut taantuma ja sen aiheuttama pitkäaikaistyöttömyyden lisääntyminen. Viimeisen kahden vuoden aikainen kasvu johtuu Helsingin kaupungin mukaan erityisesti vuonna 2015 tehdystä lakimuutoksesta, jonka myötä yleisen asumistuen saaminen on ollut mahdollista aiempaa suuremmilla tuloilla.
HELSINKILÄISET saavat yleistä asumistukea yleisemmin kuin muun Suomen asukkaat. Vuonna 2016 kaikkiaan 13 prosenttia helsinkiläisistä kuului sellaiseen ruokakuntaan, jolle myönnettiin yleistä asumistukea. Koko maan asukkaista tällaisiin ruokakuntiin kuului 9 prosenttia.
Helsingin kaupunginkanslian mukaan Helsingin yleisen asumistuen saajista yli puolet on yksinasuvia ja reilu kolmannes lapsiperheitä.
Kommentit (3)
Vierailija kirjoitti:
Pitkäaikaistyöttömyts ei tuhoa yhtään asuntoa. Kaavoittaja kaupunginosayhdistysten vaatimuksesta estää niiden rakentamisen.
Tästä olen aivan samaa mieltä. Luonnonsuojelijat ja nimbyt ovat asuntosijoittajan parhaita ystäviä.
Minusta asumistuki pitäisi olla sama kaikissa kunnissa. Miksi maksaa Helsinkiläiselle enemmän tukia, kun hän voi muuttaa halvemmalle asuinalueelle. Miksi yhteiskunnan pitäisi ruokkia asuntosijoittajan kättä? Ymmärrän, että ensimmäisen työttömyysvuoden aikana vielä tuetaan, mutta siitä eteenpäin, pitäisi tuen laskea automaattisesti samalle tasolle kaikkien kuntien kanssa. Saataisiin pikkukyliinkin asukkaita ja kaupungit välttyisivät lisärakentamiselta. On järkkyä nähdä miten tiiviisti jotkut asuinalueet on rakennettu. Ne slummiutuu ajan kanssa ja niistä tulee helposti 70-luvun talojen ilmiö.
Pitkäaikaistyöttömyts ei tuhoa yhtään asuntoa. Kaavoittaja kaupunginosayhdistysten vaatimuksesta estää niiden rakentamisen.