Minä ikäisenä lapsenne sai ensimmäistä kertaa esim. jäätelöä?
Tai munkkia, pullaa, karkkia, suklaata... Herkkuja ylipäätään!
Meillä on 1,5v tyttö joka ei vielä ole saanut, ikätoverit on jo ollut kesätötteröllä ja mietin että olenko nyt aivan tiukkis?
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Tai munkkia, pullaa, karkkia, suklaata... Herkkuja ylipäätään!
Meillä on 1,5v tyttö joka ei vielä ole saanut, ikätoverit on jo ollut kesätötteröllä ja mietin että olenko nyt aivan tiukkis?
2-vuotiaana, ympäristövaikutuksista johtuen.
Pienet ei tarvi sitä lisäaine- ja sokeripommia. Kandee opetella tekemään jäätelö itse.
Taitaa olla ainoa lapsi? Meilläkin esikoinen sai vajaa 3-vuotiaana ensimmäisen kerran jäätelöä, sitä myöhemmin vielä karkkia, en muista enää tarkkaa ikää.
Keskimmäinen oli noin 1v kun sai ekan kerran herkkua ja kuopukselle esikoinen syötti 7kk ikäisenä Pätkis- patukan.
On ensimmäinen lapsi. Mutta en vain ymmärrä että miksi pitäisi antaa, tosin mietin samalla että oonko aivan tiukkis kun en anna. Lapsi ei kinua eikä vaadi, kun ei edes tiedä "mistä jää paitsi." Itse olen todella pahassa sokerikoukussa oleva laiha-lihava, voisin elää limutölkillä, kahvilla ja muutamalla suklaapatukalla päivän. En haluaisi tytölle samaa ja koitan hänen myötä parantaa omaa ruokavaliotani myös.
Esikoinen sai sukulaiselta pääsiäismunan 1v9kk, ja muutenkin alkoi saada maistaa sokeriherkkuja samoihin aikoihin kyläreissuilla tms, karkkia-karkkia joskus 3v+. Kuopus tajusi jo nuorempana että nää omat kurkkutikut ja maissinaksut ei kiinnosta muita, muilla on sit jotain parempaa.
Olisi saanut 3-vuotiaana, mutta ei tykännyt, kun oli liian kylmää. Syömisen kanssa on aina ollut ongelmia.
Noin vuoden ikäisenä on saanut maistella, jos meillä aikuisillakin on ollut. Ei meillä näitä herkkuja syödä joka päivä, ei edes joka viikko.
Nyt on 1 v 8 kk, mutta karkkia ei ole saanut vielä. Saa sitten joskus, kun ymmärtää pyytää.
Vierailija kirjoitti:
Esikoinen sai sukulaiselta pääsiäismunan 1v9kk, ja muutenkin alkoi saada maistaa sokeriherkkuja samoihin aikoihin kyläreissuilla tms, karkkia-karkkia joskus 3v+. Kuopus tajusi jo nuorempana että nää omat kurkkutikut ja maissinaksut ei kiinnosta muita, muilla on sit jotain parempaa.
Ja en muuten usko että "aloitusikä" vaikuttaa siihen miten persoksi makealle tulee. Meillä se myöhemmin aloittanut on selvästi sokerinarkimpi vaikka mistään kielletystä hedelmästä ei ole kyse kun on annettu sit kun on osannut haluta. Esikoiselta ei koskaan jää jätski kesken mutta kuopus ei malta tulla kakkupöytään jos on hyvä leikki menossa - väitän ettei tämäkään ole niin minum vallassani kuin halusin aluksi kuvitella (mikä ei vapauta vastuusta totuttaa lasta järkevään ruokavalioon).
meilläkin on muuten niin, että esikoinen, joka sai herkkuja eka kertaa 3 vuotiaana on nykyisin teininä paljon enemmän herkkujen perään kuin kuopus, joka sai Pätkis-patukan 7kk ikäisenä..ei tietty tarkoita mitään yhteyttä, mutta hassua kyllä näin. Siltikin ainoan lapsen kanssa odottelisin herkkujen kanssa ainakin siihen asti kun tajuaa itse haluta niitä.
Varmaan jossain 2 kk iässä. Meillä ei ole koskaan ollut mitään tiukkapipoisuutta ruokien suhteen, joten lapset eivät koe herkkuja kiellettynä tai ahmittavana asiana. Tuttavien lapset on pidetty kaukana sokerista ja rasvasta ja ne ensimmäiset kaverisynttärit oli kamalia. Lapset ahkiahmi herkkuja, oksensi ja söi taas, kun kerrankin ei ollut äiti kieltämässä. Porkkanatikut jne. jäi syömättä, vaikka äitinsä oli kertonut, että juuri ne ovat suurinta herkkua.
Mitä vähemmän tekee ruuasta numeroa, sitä vähemmän sen kanssa on ongelmia.
Pehmistä 6 vkon ikäisenä.Anoppi antoi sitä selkäni takana.Arvaa ketuttiko.