Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Näinkö vähän välitämme suomalaisista arvoista että annamme niiden vähitellen korvautua meille ihan vierailla arvoilla?

Vierailija
11.06.2017 |

Annamme eräiden tulla ja vähitellen jyrätä kaiken mitä olemme luoneet ja saavuttaneet. Annamme kaiken vain tapahtua, olemme niin heikkoja. Huonoista asioista pitää olla hiljaa, hys hys.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanopas muuta.  Ei tässä enää tiedä miten päin olis kun saa pelätä

Vierailija
2/11 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitkä helvetin "suomalaiset arvot"? Suomalainen yhtenäiskulttuuri keksittiin alle 200 vuotta sitten, 1800-luvulla - sitä ennen tässä maassa elettiin lähinnä heimoyhteisöissä, jopa kaupungeissa. Itäsuomalaisia ortodokseja katsottiin kieroon ja nimiteltiin ryssiksi vielä toisen maailmansodan aikaan ja sen jälkeen - tutustukaa siihen, miten karjalaisevakkoja oikeasti kohdeltiin "yhtenäisessä maassamme".

Jos skandinaaviseen sosiaalidemokraattiseen valtioon viittaat parlamentaarisine hallituksineen, niin sen pohjan loi meille ruotsalainen kuningas Kustaa "byrokratia on kivaa" Vaasa 1500-luvullaan aloittaessaan laajamittaiset hallinnolliset uudistukset Ruotsin kuningaskunnassa, johon nykyinen Suomen aluekin tuolloin kuului.

Niin, ja se uskontokin on tuontitavaraa tuolta Lähi-idästä. (En ole kyllä huomannut, että kovin moni irtisanoutuisi tosissaan kristinuskosta ja ottaisi kotimaisemman panteistisen muinaisuskonnon omakseen esi-isien palvontoineen ja muine riittimenoineen.)

Mitään ei synny tyhjiössä, ei vaikka kuinka tikistäisi.

Jos "suomalaisten arvojen" katoaminen oikeasti pelottaa, niin huolehtikaa siitä, että eduskuntaan valitaan henkilöitä jotka eivät aja ilmaista koululaitosta ja julkista terveydenhoitoa alas.

Suomalaisen kulttuurin säilymistä taas voi tukea ihan omasta pussistaan käymällä näin kesällä oman tai mökkipaikkakunnan kotiseutumuseossa ja ostamalla sieltä postikortit sekä paikallishistoriikit. Pikkumuseot kun eivät saa pahemmin rahoitusta valtiolta toimintansa pyörittämiseen, ja ovat monesti auki vapaaehtois- tai tilapäisvoimin.

Kukapa tietää, vaikka siinä samalla onnistuisi sivistymäänkin vahingossa ja oppisi jotain historiasta.

Suosittelen myös lämpimästi tutustumista Suomalaisen kirjallisuuden seuran (SKS) kirjatarjontaan. Sieltä löytyy todella mielenkiintoisia kirjoja vaikka mistä Suomen historiaan ja suomalaiseen yhteiskuntaan liittyvistä asioista.

Tässä näitä ilmaisia vinkkejä, lakatkaa tekokauhistelemasta ja mukamaspelkäämästä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä ovat nämä suomalaiset arvot oikein ovat? Koti, uskonto ja isänmaako?

Vierailija
4/11 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulijoihin pitäisi mielestäni suhtautua oletusarvoisesti vieraanvaraisesti ja kunnioittavasti. Mutta jos tehdään rikoksia tai oleskellaan maassa laittomasti niin pitäisi

myös käännytyksen tapahtua nopeasti ja sujuvasti. Tällä hetkellä näyttää siltä että hallinnollinen saamattomuus estää tämän täysin mikä on omiaan aiheuttamaan tyytymättömyyttä ja kielteistä suhtautumista.

5/11 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen huolissani ihan perusihmisoikeuksista ja länsimaisen humanismin perinnön rappeutumisesta. Pian täällä vallitsee uskonto, joka on ihmisoikeuksien ja demokratian vastainen. Ja me annamme kaiken tapahtua, koska pitäähän suvaita. Vapaat länsimaiset arvot kosahtavat siis nyt omaan nilkkaan.

🇺🇦🇮🇱

Vierailija
6/11 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä on suomalaiset arvot? Sitä että suhtaudutaan jo lähtökohtaisesti ennakkoluuloisesti ja vihamielisesti jokaiseen muualta tulevaan? Ei anneta millekään edes mahdollisuutta ja jurotetaan tiukasti omassa kuplassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietty uskontokunta pitää leviämisstrategianaan muuttoa ja lisääntymistä. Kun kantaväestö lisääntyy tahtia 1,4-1,8 lasta, tämä porukka saa keskimäärin 5-6 lasta. Naisten kuuluu olla kotona lapsia kasvattamassa. Briteissä yleisin pojan nimi on jo Mohammed. Euroopassa on muslimienemmistö jo n. 30 vuoden kuluttua. Meidän tyttäremme tulevat kulkemaan huivitettuina ja pojat kantamaan pitkää partaa ja kaikki kumartavat Mekkaan.

Vierailija
8/11 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikkuhiljaa olisi suomalaistenkin opittava olemaan ylpeitä omista juurista ja saavutuksista ja lopetettava ainainen nöyristely muita kohtaan. Meillä on oikeus olla sellaisia kuin olemme ihan siinä missä muillakin, emme ole sen parempia emmekä varsinkaan huonompia kuin kukaan muukaan. Tässä maassa asiat on ollut hyvin juuri siksi että asiat on tehty tavalla mikä sopii suomalaisille ja koska täällä ihmiset on pääsääntöisesti halunneet asua ja olla ihmisiksi. Turvallisuus on ihan ykkösjuttu ja siitä on pidettävä kiinni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku outo itseinho.

Vierailija
10/11 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse tunnen muutaman muslimin eivätkä he kyllä mitään partaukkoja ole. Ihan yhtä uskovaisia kuin useimmat tapakristitytkin. Ja nykymenosta tässä yhteiskunnassa on kristilliset arvot ihan yhtä kaukana kuin islamilaisetkin. Kyllä päätökset nykyään tehdään lähinnä ahneuden ja kunkin kuppikunnan omaneduntavoittelun pohjalta. Lähimmäisenrakkaus, kultainen käsky ja kymmenen käskyäkö täällä muka nykyään toteutuu? Juu-u, ei.

Toki jos nykyisin olisi mahdollista äänestää Jeesuksen opetukseen toimintansa perustavaa ehdokasta, äänestäisin heti, vaikka en ole kuulunut mihinkään kirkkokuntaan 25 vuoteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalaiset ovat keskimäärin epäystävällisiä, epäsosiaalisia ja helvetin pikkumaisia. Noista piirteistä on syytäkin pyristellä eroon.