Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Puolison omistama asunto

Vierailija
17.04.2017 |

Miten kulut jaetaan? Meillä jatkuvasti riitaa. Olen hoitovapaalla, mutta esimerkiksi remonttikuluihin olen osallistunut merkittävällä summalla. Yhteistä lainaa ei saa, koska asunto on miehen. Suututtaa koko tilanne.

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta asunnosta itsellesi osuus. Ei kannata kerryttää toiselle varallisuutta. Eron tullessa ei jää itselle mitään, vaikka olisi osallistunut kuluihin. Kannattaa kartuttaa myös itselle varallisuutta tulevaisuutta varten.

Vierailija
2/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maksat jonkun sovitun vastikkeen nyt ainakin ja sähköstä sovitte, tai sillä osuudella ruokaa tms. Älä missään tapauksessa maksele miehen asuntoa mitenkään, esim. remppaa tms. ellei "sun nimi tule osakirjoihin myös". Siivoat vaikka sitä kotia, niin se jo korvaa "kulumaa".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi maksat remonttikuluja jonkun toisen asunnosta? 

Kuten joku ehdotti, osta mieluummin itsellesi osuus asunnosta. 

Sitä varten kyllä saat lainaa. 

Mä ostin 30% miehen asunnosta. 

Ja kulutkin jaetaan suhteessa 70/30. 

Vierailija
4/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko hoitovapaalla teidän yhteisestä lapsesta? n Onko hoitovapaalla olo teidän yhteinen päätös?

Hoitovapaalla ollessa et pysty osallistumaan samassa määrin juokseviin kuluihin kuin toinen osapuoli. 

Vierailija
5/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko avoliitossa?? Älä maksa remonttikuluja. Ei kuulu sille kun asunnon omistajalle. Samaten rahoitusvastike. Mitä mene sähköön ja lämmitykseen niin puolet.

Vierailija
6/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se mitä kaikki mammat aina unohtaa että toisella on paljon rahaa kiinni asunnossa missä te molemmat asutte. Yhtälailla te voisitte muuttaa vuokralle jonnekin ja miehesi voisi pistää oman asunnon vuokralle, niin hän jäisi paljon enemmän plussalle ku nykytilanteessa missä sä asut hänen asunnossaan miltei ilmaiseksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olemme avioliitossa ja lapsi on yhteinen. Hoitovapaa on yhteinen päätös. Remonttilainaa on myös tarkoitus lyhentää yhdessä, mutta en tiedä onko järkevää. Asunto tai oikeastaan maatila on miehen. En tiedä voisinko ostaa osuuden siitä. Pelkään, että eron sattuessa menetän rahani. Tilanne on hankala ja mies kokee, että joutuu maksamaan kaiken. Minusta se tuntuu epäreilulta.

Vierailija
8/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos hoitovapaalla olo on yhteinen päätös, niin kai miehesi ymmärtää tarkalleen sen summan minkä sinä saat kk aikana käteen? Se on niin pieni summa, ettei siitä maksella mitään remonttilainoja.   Ja se että tilanne on vain lyhytkestoinen, ei hoitovapaa kestä kun maks. pari vuotta. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maksan hoitovastikkeesta puolet. Mies maksaa muut asuntoon liittyvät kulut, esim. rahoitusvastikkeen. 

On selvä, etten ole velvollinen kerryttämään hänen omaisuuttaan. Myös sähkön maksamme puoliksi. 

Ei ole ollut mitään riitoja asiasta, vaan kumpikin pitää tätä itsestäänselvyytenä. 

Vierailija
10/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, jos mies ei suostu myymään osuutta asunnosta, ainoa vaihtoehto sinulla on osallistua asunnon juokseviin kuluihin. Eli maksat osuuden sähköstä, vedestä, jätemaksusta yms. Asuntoon ja sen kunnossapitoon liittyvät kulut kuuluvat miehelle. Mies siis maksaa lainat (jos on), kiinteistöverot, remontit yms mitkä liittyvät hänen omaisuutensa omistamiseen ja ylläpitoon. Nyt kun olet hoitovapaalla, ei ole realistista osallistua kuluihin niin kuin muuten, eli keskustele miehesi kanssa tästä. Jos menisit töihin, voisit maksaa osuutesi normaalisti ja mies joutuisi osallistumaan myös hoitomaksuihin. Hoitovapaa käytännössä on sinulle myös tulon menetystä, joten on vähintään reilua että mieskin osallistuu hoitovapaan kuluihin suuremmalla osalla elatuksesta.

Jos ette pääse yhteisymmärrykseen kuluista, on aina mahdollista asua eri osoitteissa (maksat vuokraa ja saat asumistukea). Miehelle on joka tapauskessa halvempaa että asutte yhdessä, kuin että hän maksaisi yksin kaikki kulut.

Hanki myös remontista velkakirja. Jos et omista mitään asunnosta, niin voitte tehdä remontista velkakirjan ja mies voi lyhentää velkaa niin, että laskette kuukausittaisen summan jonka hän siirtää tilillesi, jolloin voit hoitaa oman osuutesi kiinteistä kuluista. Älä missään tapauksessa enää suostu maksamaan yhtään remonttikuluja, maksa ennemmin juoksevia kuluja. Muuten kerrytät ainoastaan miehen omaisuutta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ollaan avioliitossa, mies maksaa vastikkeen ja parit kauppareissut. Itse maksan sähkön, netin ja suurimman osan ostoksista sekä muut mahdolliset kulut. Asunto siis vain minun nimissäni. Ei ole ollut koskaan ongelmaa tämän asian suhteen.

Vierailija
12/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tämä ei ole itsestään selvää. Minusta puolet maksuista ei kuulu minulle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olette avioliitossa eikä avioehtoa niin eron sattuessa omaisuutenne on 50/50, joten ei peökoa. Tietty et välttämättä asunnosta puolia saisi, mutta omaisuutenne olisi tasan. Reilua maksaa siis osa kuluistakin.

Vierailija
14/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tila ei kuulu avio-oikeuteeni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
17.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avioehtoa ei ole.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi seitsemän