Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kaveri hurahtanut rescue-toimintaan ja katkaisee välit KISSAN takia

Vierailija
14.04.2017 |

Olen hankkimassa itselleni rotukissaa. Kerroin tästä innoissani kaverilleni, jonka ensimmäinen kommentti oli, että miksi en hanki itselleni rescue-kissaa. No, minä haluan juuri tuon rotuisen kissan, hyvältä kasvattajalta ja hyvästä kodista - en halua rescueta enkä koe, että olisin sen takia huonompi ihminen.

Kaverini hankki itse Espanjasta koiratarhalta rescue-koiran itselleen ja se on ollut hänellä nyt 8kk. Hän on hurahtanut rescuejuttuihin täysin ja haluaisi nyt romaniastakin koiralle kaverin. Hän ei kuulemma koskaan voisi ottaa rotukoiraa, koska se on epäeettistä. Itse taas en ymmärrä, että mitä se auttaa, että romaniasta rahdataan koiria tänne - tokikaan en ylijalostamista tms. tue. En ole kuitenkaan koskaan kaverilleni sanonut halkaistua sanaa tästä hänen toiminnastaan ja siksi olenkin pöyristynyt, että hän arvostelee omaa valintaani hankkia kissa kasvattajalta.

Ottaa niin päähän. Kissa-casen takia kaverini harkitsee jopa, ettei näkisi minua enää, koska olen niin epäeettinen ja tuen jalostustoimintaa. Hänen mukaansa kaikki rotukissat (sekä koirat) ovat kamalia ja sekaroitunen on ainoa oikea ja terve tapaus. Toki tiedän, että niin kissoissa kuin koirissa on ylijalostettuja rotuja, mutta onhan se tutkittua, ettei esimerkiksi voi sanoa, että maatiaskissa olisi yhtään sen terveempi kuin rotukissa. No, tämä nyt on toki toinen keskustelunsa.

Muita, joilla kaveri/tuttava on hurahtanut rescue-toimintaan ja tyrmää sen varjolla kaiken muun?

Sanottakoon vielä, että kaverini itse hankki rescue-koiransa osamaksulla (ei voinut siis edes sen vertaa säästää - mites on varautunut edes eläinlääkärikuluihin?) ja suunnittelee jo nyt 8kk koirakokemuksella perustavansa oman kotisijoitustarhan.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan neljä