En pysty enää syömään kananmunia. Tulee järjettömän paha olo ja hengitysvaikeuksia.
Ennen söin ongelmitta. Eikä pitäisi olla allergiaakaan. Luomumunia olen yrittänyt mutta ei pysty enää niitäkään. Mitähän niissä munissa oikein on? Mitä ne niille kanoille syöttää?
Vai olenko mä tullut ihan yliherkäksi?
Kommentit (21)
Joo ne kannattaa pureskella ensin eikä yrittääkään niellä kokonaisena.
Minä saan äkillisen ripulin ja käsivarsiani alkaa kutittamaan sisäpuolelta ihan vimmatusti.
Ei ole ollut aiemmin mitään ongelmaa kananmunien syömisessä.
Ikääkin on 45, joten ihmetyttää moinen yhtäkkinen "allergia". :(
Käy allergiatestissä, ne voivat kehittyä aikuisenakin. Yksi kaveri oli laktoosi-intolerantikko, mutta myöhemmin (siis kolmekymppisenä) hänelle puhkesi maitoallergia.
Voisiko liittyä toiseen asiaan khm?
Soija? Ootko kokeillu jostain ns."kotikanalasta" ostaa missä eläimille ei syötetä mitään epämääräistä?
Munaton ruokavalio on loppujen lopuksi aika helppo ja ei se kananmuna niin tärkeää ihmiselle ole.
Vierailija kirjoitti:
Minä saan äkillisen ripulin ja käsivarsiani alkaa kutittamaan sisäpuolelta ihan vimmatusti.
Ei ole ollut aiemmin mitään ongelmaa kananmunien syömisessä.
Ikääkin on 45, joten ihmetyttää moinen yhtäkkinen "allergia". :(
Onpas outoa. Mäkin olen jo melkein viiskymppinen. Ei kai tässä iässä enää allergiat puhkea.
Vierailija kirjoitti:
Munaton ruokavalio on loppujen lopuksi aika helppo ja ei se kananmuna niin tärkeää ihmiselle ole.
Joo mutta se on ollut helppo protskun lähde. Kun en maitoakaan käytä ollenkaan.
Mä en taas ole pystynyt syömään sen jälkeen kun näin sen uutisen loismadosta kananmunassa. Kiitti vaan siitäkin uutisesta, jotkin asiat vois pitää ihan omana tietonaan.
Nautiskelin juuri keitettyjä luomukananmunia pansuolan, pippurisekoituksen ja vihreän tabascon kera. Aijaijai kun oli gutaa! ♥
Kananmunat vapauttaa histamiinia. Astmaatikko voi reagoida.
Ei ne tee terveyskeskuksessa allergiatestejä enää tämän ikäiselle.
Vierailija kirjoitti:
Kananmunat vapauttaa histamiinia. Astmaatikko voi reagoida.
Mitä?? Laita linkki, kiitos.
Allergia voi puhjeta milloin vain, etenkin atoopikoille. Allergiatestiä vielä pätevämpi keino todeta allergia on todentaa allergia poissulkevasti, eli todeta, tuleeko oireet jostain muusta kuin ruoka-aineesta. Helpointa se on tehdä kokeilemalla, tuleeko jonkin syömisestä oireita ja häviävätkö ne, kun samaa ainetta ei syö. Simppeliä.
Mulla alkaa keitetyn kananmunan syönnin jälkeen koskea ruokatorveen ja yskittää sekä nuha. Kestää hetken. Samoin myös joku lihapiirakka ja vihreät kasvikset,sappivika on todettu.
Kyllä se allegia voi puhjeta koska vaan. Itse tulin tosi allergiseksi lateksille kolmekymppisenä.
Voit olla joko allerginen itse kananmunalle tai sitten tosi allerginen jollekin mitä kanat syövät.
Munatin ruokavalio on helppo, mutta kannattaa sitten ottaa purkista lesitiiniä, fisfolipidejä, jodia ja koliinia.
Jätä se muna