Miesystävän mielestä "luonnollinen nainen on kaunis" kuitenkin kehuu meikattuja ja laitettuja naisia
Saattaa sanoa jostain kuvasta "tuo on hyvännäköinen, ei ole meikkiä eikä mitään feikkijuttuja" ja kuvan naisella on kestovärjätyt kulmat, meikkivoidetta, ripsienpidennykset ja hiustenpidennykset.
Eli miehen käsitys meikistä on sellainen, että naisella on jotain turkoosia luomiväriä ja punaista huulipunaa...
Kommentit (6)
Sama meillä. Jotenkin ei tunnu erottavan meikattua ja meikkamatonta 😂 Siis meikattu on sellainen joku pakkeliöveri hirveillä rajauksilla ja törrrrrrrrrkeellä määrällä luomiväriä. Kaikki muu on "luonnollista".
Kuvaavaa on, että kerran ohimennen väitti, että yhdessä kuvassa oli "ja sellainen luonnollisen kaunis nainen".
Noooo, se oli joku naistenlehden meikkivoidemainos, että voitta ihan miettiä, kuinka meikitön ja luonnollinen se pärstä oli 😂
Ota ennen ja jälkeen kuvat itsestäsi kun et ole meikannut ja kun olet meikannut. Näytä miehellesi ja kysy kumpi parempi, luonnollinen vai meikattu!
Mitä uutta tässä nyt on? Miehet on aivan s a a t a n a n tyhmiä.
Kyllä miehet tietää koska nainen on luonnonkaunis ilman meikkejä. Se että teidän kohdallanne on sattunut pari mätää omenaa ei muuta tätä faktaa. Väitän että miehen silmä on harjaantuneempi luonnonkauneudelle toisin kuin naiset kuvittelee että se siippa on idiootti.
Eikö teitä ole koskaan kehuttu suihkunraikkaana?
Mutta tottahan tuo on, että miesten käsitys naisten luonnollisesta kauneudesta ja "saa olla muotoja" tarkoittaa siistiä meikkiä ja laihaa naista.
Miehet harvoin ymmärtää kuinka paljon se "luonnollinen kauneus" vaatii. Aika harva nainen on hehkeä ilman kulmien muotoilua/värjäystä, kampaajaa, säntillistä ihonhoitoa. Ja sen jälkeenkin vielä tarvitaan yleensä ainakin vähän sitä pakkeliakin; peitevoidetta, puuteria, ripsaria, huulirasvaa/ kiiltoa...