Lue keskustelun säännöt.
Lastenohjaaja kiristi seksivideoita brasilialaiselta naiselta - uhkasi lähettää materiaalia naisen työnantajalle
19.03.2017 |
Turun hovioikeus on ratkaissut poikkeuksellisen seksuaalirikoksen. Oikeus tuomitsi pirkanmaalaisen nuoren miehen koviin sakkoihin maapallon toisella puolella asuvan naisen pakottamisesta seksuaaliseen tekoon.
Pirkanmaalaisella nuorella miehellä oli seksiviritteinen nettisuhde brasilialaisen naisen kanssa.
Osapuolet keskustelivat ja lähettivät eroottisia kuvia ja videoita toisilleen.
Rikokseksi viestittely meni, kun pirkanmaalainen vaati naiselta yhä uusia esityksiä. Muussa tapauksessa hän uhkasi julkaista vanhempaa materiaalia Facebookissa tai lähettää videoita naisen työnantajalle.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Mies kiisti sen, että olisi todellisuudessa lähettänyt tai levittänyt hallussaan ollutta materiaalia. Hän myönsi kuitenkin sen, että tilanne oli tuona syksynä riistäytynyt käsistä. Nainen oli ymmärrettävästi ollut peloissaan, mutta mies oli vaatinut lisää materiaalia "jonkinlaisen ylemmyyden tunteen" vallassa.
Syytetty vetosi myös, että hänet jätettäisiin rangaistukseen tuomitsematta ammatillisista syistä.
Nuori mies on koulutettu lastenohjaaja. Sakkorangaistus seksuaalirikoksesta saattaisi merkitä työpaikan menoa ja uran vaihtoa. Seuraamus olisi kohtuuton.