Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ensin valitetaan huonoa kuntoa ja halutaan muutosta. Sitten kun yrittää hienovaraisesti motivoida muutokseen, niin iskee hirveä vastustus.

Vierailija
16.03.2017 |

Välillä tuntuu, ettei mikään kelpaa. Kaveri valittaa, että kunto on huono, pitäisi liikkua enemmän ja syödä terveellisemmin. Kun yritän antaa pientä vinkkiä ja tsempata, niin alkaa vastustus ja jossain vaiheessa jopa kiukuttelu. En tosiaan ole painostanut vaan antanut vinkkejä ja kehottanut pieni askel kerrallaan muutokseen. Mikä siinä on, että tämä koetaan hyökkäävänä? Miksi ihminen valittaa tilanteestaan ja muutoshalustaan minulle, jos kerran kaikki tsemppaus tyrmätään?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
16.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea sanoa kuulematta keskustelua. Voi olla, että kaveri halusi vain avautua ja kuulla nyökyttelyä, koska ratkaisuehdotuksethan kunnon kohottamiseen jokainen yleensä tietää itsekin. Jos ei halua liikkua, vaikka tietää, että pitäisi, niin on tosi vaikea motivoida itseään. Jos taas se huono kunto ottaa itsetunnon päälle, niin on helppo ylitulkita tsemppaus ylimielisyydeksi tai kettuiluksi.

Toisaalta jos hyväkuntoinen ihminen tsemppaa huonokuntoista, voi tulla helposti yli- tai aliarviointeja siinä, että mikä toiselle on realistista. Jos ei ole koskaan liikkunut, niin kunnon kohottaminen tuntuu aluksi todella pahalta, mitä kokemusta koko elämänsä liikkuneella ei ole. Vaikka tällekin tulisi raskaasta liikunnasta paha olo, niin kroppa on siinä vaiheessa eri tavalla tottunut käsittelemään sitä pahaa oloa ja tuntemaan omat rajansa kuin se eka kertaa kuntoaan kohottava.

Mutta jos olette ystäviä ja kunnioitatte toisianne, niin kyllähän nämä asiat puhumalla pitäisi voida selvittää.

Vierailija
2/7 |
16.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska huomionhaku ja huono itsetunto. Halutaan, että vastapuoli sanoo "ethän sä nyt niin huonossa kunnossa ole/sähän oot tosi hoikka/luulin, että liikkuisit enemmänkin/kyllä tohon kroppaan yksi pulla vielä mahtuu".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/7 |
16.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen huomannut saman. Tai en edes ala mitenkään neuvomaan vaan voin kysyä jos mentäis joku kerta vaikka yhdessä lenkille tai salille kun mustakin on seuran kanssa kivempaa ja sehän motivoi niin jotenkin tästäkin vedetään herne nenään tai keksitään sata tekosyytä ja jatketaan epäterveellistä elämää ja valitetaan vähän lisää. Miksi?

Vierailija
4/7 |
16.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokemusteni mukaan naiset valittaessaan haluavat myötätuntoisen kuuntelijan, eivät ratkaisua ongelmaan.

Vierailija
5/7 |
16.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä sama laulu venyttelyn kanssa. Mieheni on niin kankea, että hänellä on vaikeuksia istua lattialla. Kun tytär antaa venyttelyvinkkejä, hän pistää koko homman vitsiksi.

Vierailija
6/7 |
16.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on kaveri, joka haraa joka asiasta vastaan. Ihan sama mikä aihe. Tyyliin:

- Haluan opiskella.

- Siitä vaan!

- Mutku emmä saa sit vuokraa maksettuu.

- Tee osa-aikaisesti töitä.

- Ei voi muuttaa sopimusta.

- No jos teet vaan iltavuoroo?

- En sais lisiä.

- No opiskele iltaisin, semmosii on.

- Ei pomo suostu.

- No vaihda myymälää.

- Ei onnistu ja emmä ees ehdi lukea pääsykokeesee. Vaikeeta ku en oo opiskellu vuosiin.

- Hyvin ehdit jos ajoissa alotat, voit valmistautua jo ennen kuin matskut ja tehtävät julki.

- Ei siitä tuu mitää emmä pääse sisää.

- Mites avoin, pari verkkokurssia jo joku lähikurssi?

- Ei oo rahaa

..... jne

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
16.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kokemusteni mukaan naiset valittaessaan haluavat myötätuntoisen kuuntelijan, eivät ratkaisua ongelmaan.

Tämä!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan neljä